Home Zdrowie Bełchatowski DPS na kwarantannie

Bełchatowski DPS na kwarantannie

by admin
459 wejść

W sobotę 15 sierpnia 2020r. zostały przeprowadzone testy na obecność koronawirusa wśród mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Dzień później spośród 145 przebadanych osób wyniki badań wskazały 3 pozytywne testy. Dotyczyły one dwóch opiekunów i jednego mieszkańca. Ten ostatni tego samego dnia został przewieziony do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi w stanie dobrym, bez jakichkolwiek objawów chorobowych. Jeszcze tego samego dnia wykonano u mieszkańca ponowny test w kierunku SARS-CoV2, który tym razem wyszedł negatywny. Badanie to zostanie jeszcze powtórzone.

W niedzielę 16 sierpnia b.r. w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego ze Starostą Dorotą Pędziwiatr i Elżbietą Świerczyńską – Musiał z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Bełchatowie na czele, na którym została przeanalizowana obecna sytuacja i podjęto w związku tym odpowiednie działania w zakresie dodatkowej izolacji mieszkańców mających kontakt z pozytywnym pensjonariuszem oraz objęciu dodatkową kwarantanną osoby z bezpośredniego kontaktu i ich rodziny. Została również podjęta decyzja o natychmiastowej dekontaminacji pomieszczeń, korytarzy, klatek schodowych, windy, sanitariatów i samochodu służbowego.

Ze względu na wyjątkową sytuację, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie 86 mieszkańców i 9 pracowników, którzy w tym dniu świadczyli pracę zostało objętych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Bełchatowie kwarantanną. Dwóch mieszkańców DPS-u, którzy byli współlokatorami pensjonariusza z pozytywnym wynikiem zostali odizolowani od reszty pensjonariuszy w osobnym pokoju.. Wyniki pozostałych pensjonariuszy i pracowników DPS-u na chwilę obecną są ujemne. Kolejne wymazy tych osób zostaną przeprowadzone po 7-miu dniach od dnia kontaktu, tj. od dnia 16.08.2020 r.


DPS w Bełchatowie jest zamknięty i nie przyjmuje nowych pensjonariuszy oraz osób odwiedzających. Pracownicy opiekujący się pensjonariuszami, jak i personel kuchni wraz z dyrektor DPS zostali zakwaterowani w placówce, w związku z objęciem ich kwarantanną. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa posiłki wydawane są w naczyniach jednorazowych, które po użyciu są natychmiast poddane utylizacji. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bełchatowie zabezpieczyło pracowników zakwaterowanych w DPS-ie w łóżka polowe i koce.
Dobrowolnie do jednostki wraz z dyrektorem dołączyło 5 pracowników, którzy 24 godziny na dobę wykonują pracę na rzecz mieszkańców domu pomocy. Taka postawa szczególnie teraz, gdy dyrektor jednostki winien zapewnić ciągłość pracy na rzecz zachowania bezpieczeństwa jego mieszkańców jest dużym wsparciem w tym trudnym czasie.

Aktualnie jest tworzony kolejny zespół osób chętnych do pracy przez 24 godziny w jednostce, na wypadek gdyby po kolejnym badaniu w kierunku SARS- CoV2 wyszły u mieszkańców pozytywne wyniki.

Wszyscy pracownicy i mieszkańcy czują się dobrze i są zaopatrzeni w środki ochrony indywidualnej. W placówce przestrzegane są zasady bezpieczeństwa sanitarno – epidemiologicznego. Pozostali pracownicy administracyjni nie objęci kwarantanną wykonują prace zdalną i są do dyspozycji dyrektora jednostki we wszystkich pracach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki m.in. robienie zakupów. Dom Pomocy Społecznej w Bełchatowie jest w kontakcie i pod stałym nadzorem Państwowego i Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego a także Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bełchatowie.

źródło: Starostwo Powiatowe

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

StopPseudoPandemii 18 sierpnia 2020 - 14:28

Racja w końcu musi dotrzeć dostawa testów z wynikami pozytywnymi… Wyłącz TV – Włącz Myślenie!!!

Reply

dodaj komentarz