Home Wiadomości Nowy grzyb w polskich lasach. Borowik amerykański podbija serca grzybiarzy.

Nowy grzyb w polskich lasach. Borowik amerykański podbija serca grzybiarzy.

by admin
590 wejść

Amerykański borowik w polskich lasach. W ostatnich latach coraz częściej w lasach północnej Polski możemy spotkać borowika amerykańskiego. Czy ta odmiana wyprze nasze rodzime gatunki? Jak wygląda borowik wysmukły zwany potocznie borowikiem amerykańskim i gdzie można go znaleźć?

Borowik amerykański w Polsce

Skąd w Polsce wziął się borowik wysmukły? Grzyba z USA przewieziono na Litwę pod koniec XX. Stamtąd grzyb szybko rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje: Łotwę, Skandynawię, Niemcy a także Polskę. Początkowo występował tylko w północnej Polsce, na wybrzeży, jednak można już go spotkać także w innych częściach kraju.

Borowik z USA w pomorskich lasach

Grzybiarze zwracają uwagę, że w pomorskich lasach rozprzestrzenia się amerykański borowik (borowik wysmukły). Ten grzyb ma pomarańczowy kapelusz i żółty lub brzoskwiniowy trzon. Grzybiarze cenią go za znakomity smak. Czy wyprze z lasów polskiego borowika? Naukowcy jeszcze nie wiedzą.

Amerykański borowik, borowik z USA- jak wygląda?

Kapelusz tego grzyba początkowo wypukły nigdy nie spłaszczający się całkowicie osiąga średnicę 4-20 cm. Powierzchnia sucha i matowa rudawa z charakterystyczną „falbanką” na krawędzi kapelusza.

Trzon borowika wysmukłego mierzy 7-15 cm stosunkowy długi przypominający bardziej koźlarza niż borowika, żółty lub brzoskwiniowy, silnie bruzdowany z żłobkowaną powierzchnią.

Miąższ ma odcień różowawy, przy czym barwa ta nie zmienia się pod wpływem utlenienia.

Grzyb lubi rosnąć wśród wrzosów, stąd, wśród grzybiarzy pojawiła się wśród grzybiarzy nazwa borowik wrzosowy.

źródło: dziennikzachodni.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz