Home Wiadomości Policja na ulicach. Nowe obostrzenia możliwe już w tym tygodniu.

Policja na ulicach. Nowe obostrzenia możliwe już w tym tygodniu.

by admin
377 wejść

Epidemia przyśpiesza, a Ministerstwo Zdrowia stara się ją gonić. Zmiany w żółtych i czerwonych strefach wejdą najprawdopodobniej o tydzień wcześniej niż resort wstępnie zakładał. Jak dowiedział się money.pl, jednocześnie w przepisach pojawią się ułatwienia dla policjantów. A to może zwiastować dodatkowe kary. Nasze informacje podczas konferencji potwierdzili minister zdrowia i komendant główny policji.

Informacje money.pl potwierdzili podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych coraz bliżej. Miały być w połowie miesiąca, mogą być jeszcze w tym tygodniu. Ministerstwo Zdrowia przyśpieszyło z pracami. Powód jest oczywisty: to ostatnie wyniki wykrytych zakażeń. W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa i chorób współistniejących zmarło 58 osób. To rekord.

W ciągu ostatniej doby służby wykryły 2236 zakażeń koronawirusem. Ostatni tydzień to 14,3 tys. wykrytych infekcji. I dlatego właśnie nowości i zmiany w obostrzeniach będą szybciej.

Koniec z unikami, koniec z udawaniem zasłaniania ust i nosa. Na linii Ministerstwo Zdrowia – Komenda Główna Policji doszło w ostatnim czasie do kilku spotkań. Temat rozmów był jeden: jak sprawić, by obowiązek zasłaniania ust i nosa nie był fikcją.

Jak wynika z informacji money.pl, zespoły prawne resortu zdrowia i policjantów już zakończyły prace. Efekt? Rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki w strefach żółtych i czerwonych dla Polaków, jednocześnie będzie “nową bronią” dla policji.

Z przepisów mają zniknąć wszystkie luki, a to może oznaczać o wiele więcej mandatów dla tych, którzy nie chcą podporządkować się regułom. W tej chwili wiele interwencji kończyło się albo pouczeniem, albo awanturą, z którą nie każdy funkcjonariusz sobie radził. Pojawiały się wymówki, wybiegi i uniki. I dlatego często interwencji nie było w ogóle. Policjanci zebrali wątpliwości i zanieśli do resortu.

Przepisy mają być zerojedynkowe. Bez dobrej egzekucji żadne restrykcje nie mają sensu – mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. O szczegółach mówić nie chce, te ma przedstawić sam minister zdrowia.

I właśnie te zmiany we wtorek podczas wspólnej konferencji mają ogłosić minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Wystąpienie zaplanowane jest wstępnie na godzinę 12.30. Resort chce ogłosić nowości jeszcze przed uroczystościami zmian w składzie Rady Ministrów. Te zaplanowane są na godzinę 14.

Jak wynika z informacji money.pl, nowości dla policjantów pojawią się w tym samym rozporządzeniu, które wprowadza zmiany dla stref żółtej i czerwonej. W tej chwili w obu jest ponad 50 powiatów, w tym takie miasta jak Szczecin, Sopot czy Gdynia.

Kluczowe z perspektywy Polaków są trzy zmiany. Mieszkańcy powiatów, które są przypisane do strefy żółtej, będą musieli nosić maseczki również w przestrzeniach otwartych.

Wyjście do sklepu czy do parku będzie wiązało się z obowiązkowym zasłanianiem ust. Jednocześnie w tych regionach zostanie ograniczona liczba osób na weselach. Do tej pory było to 100, teraz będzie 75. W całym kraju z kolei maksymalna liczba gości spadnie ze 150 do 100.

W strefie czerwonej z kolei zmiany dotkną niektóre biznesy. Lokale gastronomiczne i bary będą otwarte wyłącznie do godziny 22. Ten zapis ma zniechęcić do długiego biesiadowania.

Jak informowaliśmy w money.pl, Ministerstwo Zdrowia wstępnie zakładało, że zmiany zaczną obowiązywać od połowy miesiąca. To plan już nieaktualny.

W tej chwili resort przygotowuje rozporządzenie i najprawdopodobniej znacznie skróci czas wejścia w życie przepisów.

Konsultacje społeczne miały trwać tydzień, a najprawdopodobniej zakończą się po jednym dniu. Jednocześnie znacznie zostanie skrócone vacatio legis (czyli czas od opublikowania przepisów do wejścia w życie ich zapisów) dla rozporządzenia. Miało trwać tydzień. I tu najprawdopodobniej wystarczą zaledwie 24 lub maksymalnie 48 godzin.

To by oznaczało, że nowości zaczną obowiązywać jeszcze w tym tygodniu. Jak wynika z informacji money.pl, w tej sprawie we wtorek rano odbywają się spotkania w resorcie zdrowia.

Takie przyśpieszenie nie byłoby nową praktyką. Ministerstwo Zdrowia podczas pierwszej fali epidemii właśnie w ten ekspresowy sposób zmieniało obowiązujące przepisy.

źródło: money.pl / zdjęcie poglądowe pixabay

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz