Home Wiadomości Prymas Polski apeluje by odwołać msze i procesje na cmentarzach 1 listopada.

Prymas Polski apeluje by odwołać msze i procesje na cmentarzach 1 listopada.

by admin
383 wejść

Prymas Polski Wojciech Polak wydał apel, by 1 listopada odwołać msze św. i procesje na cmentarzach, a celebrować jedynie przy zachowaniu rygorów w kościołach. Podobny apel wydała wcześniej KEP.

Rosnąca liczba nowych zakażeń w Polsce sprawiła, że pod znakiem zapytania stanęło celebrowanie Wszystkich Świętych, święta przypadającego na 1 listopada. Głos w sprawie zabrał prymas abp Wojciech Polak, który zaapelował do duchownych:

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych Prymas Polski abp Wojciech Polak zwraca się z prośbą o odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.

W komunikacie podawanym przez oficjalną stronę prymasa pada również: „Abp Wojciech Polak informuje również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc”.

Wcześniej podobny apel w sprawie świąt 1 listopada wydała Konferencja Episkopatu Polski. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podkreślał w nim, że nadzwyczajna sytuacja pandemiczna i wzrosty zakażeń sprawiają, by rozważyć, czy warto tłumnie przybywać na cmentarze.

W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę – czytamy.

źródło: msn.com

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz