Home Wiadomości Miasto sfinansuje kastrację i chipowanie zwierząt.

Miasto sfinansuje kastrację i chipowanie zwierząt.

by admin
393 wejść

Miasto rusza z akcją bezpłatnej kastracji zwierząt. Zgłoszenia będą przyjmowane od piątku, 6 listopada. Z programu, na który magistrat przeznaczy 50 tys. zł, będzie można skorzystać do 18 grudnia bądź do wyczerpania środków finansowych. 

Program sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Bełchatowa oraz kotów wolno żyjących” to jeden ze zwycięskich projektów siódmej edycji bełchatowskiego budżetu obywatelskiego. Magistrat właśnie rusza z jego realizacją. – To pierwsza tego typu akcja w naszym mieście. Wpisuje się ona doskonale w miejski program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, który m.in. zakłada ograniczenie ich populacji oraz zapobieganie temu zjawisku. Jedynym skutecznym sposobem rozwiązania problemu bezdomności zwierząt jest właśnie steryzliacja i kastracja – mówi Zbigniew Pożycki, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bełchatowa.

Miasto sfinansuje pełny koszt sterylizacji bądź kastracji. Zabiegi wykonywane będą w narkozie ogólnej. Właściciele czworonogów nie muszą się martwić – zwierzęta zostaną także objęte pełną opieką pooperacyjną. Trzeba przypomnieć, że każdy kot i pies, który zostanie poddany sterylizacji lub kastracji, zostanie również oznakowany elektronicznie. Chipowanie, bo o nim mowa, to nadanie numeru identyfikacyjnego, co m.in. pozwala na szybkie odnalezienie pupila w przypadku jego zaginięcia.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z zabiegu?

Do programu zgłosić się mogą mieszkający w Bełchatowie właściciele psów i kotów, a także osoby ujęte w rejestrze. tzw. „Karmicieli bezdomnych kotów”. Chętni powinni złożyć wniosek, który dostępny jest w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska bełchatowskiego magistratu (ul. Kościuszki 1, budynek B, pokój nr 3) oraz w załączniku poniżej. Co ważne, należy wypełnić dwa egzemplarze dokumentu. Jeden pozostanie w urzędzie, drugi natomiast zostanie przekazany do lekarza weterynarii.

Po pozytywnej weryfikacji, wnioskodawca będzie sam kontaktował się z weterynarzem, aby ustalić termin zabiegu. Należy zaznaczyć, że decyzje o zakwalifikowaniu do programu wydawane będą zgodnie z kolejnością wpływania wniosków. W przypadku wykluczenia bądź rezygnacji, do udziału w akcji zakwalifikowane zostanie kolejne zwierzę z listy. Zabieg wykonany będzie wyłącznie u kotów, które mają założoną książeczkę zdrowia oraz psów, których właściciel do książeczki zdrowia dołączy aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Ważne! Właściciele zwierząt mogą wnioskować o wykonanie bezpłatnej kastracji lub sterylizacji tylko u jednego ze swoich zwierzaków. Częścią programu jest także elektroniczne znakowanie czworonogów. W przypadku braku zgody właściciela zwierzęcia na jego chipowanie, zabieg sterylizacji bądź kastracji nie zostanie przeprowadzony.

Zabiegi u zwierząt właścicielskich przeprowadzane będą w gabinecie Dr Vet przy ul. Kempfinówki, natomiast u kotów wolno żyjących – w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Zdzieszulickiej. Na akcję z miejskiego budżetu przeznaczonych zostanie 50 tys. zł. Wnioski można składać od 6 listopada. Program realizowany będzie do 18 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. Więcej informacji udzielają pracownicy Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska UM pod numerem telefonu 44 733 52 36.

źródło: UM Bełchatów/AP/pixabay

wniosek_kastracja_sterylizacja[ ]31 kB

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz