Home Wiadomości Fotowoltaika na podstawówkach.

Fotowoltaika na podstawówkach.

by admin
464 wejść

Szkoły nr 1 i 12 mają już instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu ekologicznemu projektowi placówki będą płacić mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie. Inwestycja kosztowała ponad 400 tys. zł. Na jej realizację miasto pozyskało ze starostwa powiatowego dofinansowanie sięgające 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

Bełchatów sukcesywnie inwestuje w rozwiązania proekologiczne, w tym także odnawialne źródła energii. Właśnie zakończył się montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych na dachach dwóch miejskich podstawówek. Mowa o Jedynce i Dwunastce. – Można powiedzieć, że to długofalowa inwestycja, która pozwoli osiągnąć efekt ekologiczny w postaci redukcji emisji CO2. Ale nie tylko. Chodzi również o zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej. Utrzymanie szkoły to spory wydatek. Dzięki fotowoltaice uda się zaoszczędzić znaczące kwoty, które następnie będzie można przeznaczyć np. na zakup pomocy dydaktycznych – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Głównym celem zakończonego właśnie projektu jest zwiększenie udziału energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w Szkole Podstawowej nr 12 składa się ze 151 monokrystalicznych paneli o mocy 330 Wp, co daje sumaryczną moc 49,830 kWp. Druga z mikroinstalacji zamontowana została w Szkole Podstawowej nr 1. Każdy ze 147 paneli monokrystalicznych ma moc 335 Wp, łącznie generują one 49,245 kWp energii. Całkowity koszt obu instalacji to nieco ponad 418 tys. zł. Do inwestycji dołożyło się bełchatowskie Starostwo Powiatowe. Pozyskana przez miasto dotacja wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 385 tys. zł.

Panele fotowoltaiczne w szkołach podstawowych to kolejne z nowatorskich i ekologicznych działań, jakie od lat prowadzi magistrat. Przypomnijmy, że od trzech lat komunikacja miejska jest bezpłatna, w 2019 roku miasto kupiło 6 nowoczesnych autobusów (w tym 3 elektryczne), które spełniają surowe normy dotyczące emisji spalin. Do tego dochodzi montaż elektrofiltrów kominowych, rozbudowa sieci PEC, termomodernizacje miejskich budynków komunalnych (Felek i Odra) oraz akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży. Jednym z wyzwań, jakie stoją przed nami, jest zaszczepianie w młodych ludziach wartości i kształtowanie właściwych postaw, również tych związanych z ekologią. Wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki może być jednym ze skuteczniejszych sposobów realizowania tych zadań. Na jej przykładzie możemy w łatwy i namacalny sposób pokazać uczniom znaczenie i korzyści, jakie dla środowiska płynące z zielonej energii – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz