Home Polityka Związkowcy żądają przywrócenia Ministra Kowalskiego.

Związkowcy żądają przywrócenia Ministra Kowalskiego.

by admin
541 wejść

Członkowie związków zawodowych w oficjalnym piśmie do Premiera Mateusza Morawieckiego: „Żądamy (…) przywrócenia Pana Janusza Kowalskiego do pełnienia stanowiska Wiceministra Aktywów Państwowych, konsultacji społecznych w sprawie regulacji systemu handlu emisjami ETS, które naszym zdaniem spowodują drastyczny wzrost cen energii w kraju i uzależnią Polskę od dostaw rosyjskiego gazu, wykluczając tym samym polski węgiel energetyczny, doprowadzając do upadłości wiele branż naszej rodzimej gospodarki.

Dziękuję Związkowcom za obronę suwerenności energetycznej Polski. Pracujemy dla dobra polskich rodzin i polskiej gospodarki!Treść dokumentu:Szanowny Panie PremierzeZ wielkim oburzeniem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o odwołaniu Pana Janusza Kowalskiego z pełnienia stanowiska Wiceministra Aktywów Państwowych w Pańskim Rządzie. Z informacji jakie dobiegają do nas z mediów, jednym z powodów dymisji Pana Wiceministra Kowalskiego były wizyty z jakimi udał się do Kompleksów Energetycznych Bełchatów i Turów na zaproszenie Federacji Związków Zawodowych Grupy Kapitałowej PGE.

Pan Poseł Janusz Kowalski wypełniał podczas tych wizyt mandat Posła na Sejm RP, pomimo ogromu pracy w Ministerstwie znalazł czas dla Pracowników firm energetycznych, aby porozmawiać z nami o sprawach trudnych społecznie, w czasie jakim znalazła się polska energetyka po przyjęciu przez Rząd na czele którego Pan stoi programu energetycznego PEP 2040. Dotychczasowy brak dialogu społecznego w sprawie „dopychania kolanem” niesprawiedliwej społecznie, gospodarczo i nieuzasadnionej ekonomicznie transformacji energetycznej, wymaga przede wszystkim rzeczowej i merytorycznej konsultacji ze stroną społeczną reprezentującą Pracowników, a na dzień dzisiejszy wydaje Wam się to zupełnie obce.

Niedokończone na Śląsku i przedłużające się w czasie rozmowy spędzają sen z oczu setkom tysięcy pracowników tamtejszych Kopalń Węgla Kamiennego i wytwórcom energii elektrycznej. Brak rozmów o przyszłości węgla brunatnego i energetyce konwencjonalnej powoduje w społeczeństwie coraz więcej wątpliwości, czy aby Rząd który miał stać na straży interesów Państwa Polskiego faktycznie je reprezentuje.Mieni się Pan Posłem ze Śląska, bynajmniej tak Pan o sobie mówi, choć ze Śląskiem ma Pan niewiele wspólnego. Polityka „zielonego ładu” kreowana przez Ministra Klimatu, jest jak widać przez Pana akceptowana, choć prawdę mówiąc nie leży w interesie Państwa Polskiego.

Jako obywatele, wyborcy mamy prawo do oceny Rządu który wybraliśmy i to właśnie czynimy. Reprezentujemy dziesiątki tysięcy Pracowników regionu Śląska, Dolnego Śląska i województwa Łódzkiego. a sprawy o których mówi Pan Poseł Janusz Kowalski związane ze spekulacyjną ceną emisji dwutlenku węgla do atmosfery, dobijają polską energetykę węglową i są kolejnym parapodatkiem narzuconym na potrzeby Unii Europejskiej, której Pan Panie Premierze niestety wtóruje.Dotychczas nikt z Ministerstwa nie jest zainteresowany wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań w segmencie energetyki opartej na rodzimych zasobach z zastosowaniem technologii wodorowych oraz CCS, które stanowią przyszłość dla osiągnięcia zeroemisyjności.

Czy nie zauważa Pan, Panie Premierze. że nadmierny poziom rozwoju źródeł OZE zagraża bezpieczeństwu systemu energetycznego, z uwagi na to, że nie pozostawia miejsca na generację źródeł sterowalnych (konwencjonalnych) lub powoduje konieczność ich wyłączania w sytuacji nadmiernej kumulacji generacji z tych źródeł? Nie o takim Rządzie marzyła Polska, nie na taki program Prawa i Sprawiedliwości głosowaliśmy w wyborach 2019 roku. Dziś decyzje Rządu, nie różnią się od decyzji Waszych poprzedników z Koalicji Obywatelskiej. Robicie dokładnie to samo co Wasi poprzednicy, wykańczając polską gospodarkę. Posłowie, którzy wspierali energetykę opartą o własne (Polskie) surowce mineralne są przez Pana i Pańskich Ministrów odsyłani do kolokwialnie mówiąc “oślej ławki”, lub dymisjonowani.

Czy nikt nie rozumie, że bezpieczeństwo energetyczne kraju związane jest głównie od położenia geograficznego oraz dostępności zasobów naturalnych? W imię czego mamy być zależni od obcego kapitału oraz dostawców (energii i paliw) z krajów ościennych, przy braku gwarancji stabilności ceny? Czy tylko posłuszni i spolegliwi Panu Parlamentarzyści mają prawo do prawidłowego sprawowania mandatu Posła, Senatora? Szanowny Panie Premierze, Żądamy jako wyborcy, reprezentujący większą część Pracowników Grupy Kapitałowej TAURON i PGE S.A. przywrócenia Pana Janusza Kowalskiego do pełnienia stanowiska Wiceministra Aktywów Państwowych, konsultacji społecznych w sprawie regulacji systemu handlu emisjami ETS, które naszym zdaniem spowodują drastyczny wzrost cen energii w kraju i uzależnią Polskę od dostaw rosyjskiego gazu, wykluczając tym samym polski węgiel energetyczny, koksowniczy, doprowadzając do upadłości wiele branż naszej rodzimej gospodarki.

źródło: fb/adamolejnik/twitter/januszkowalski

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Anna 28 lutego 2021 - 10:06

Związkowcy mają tyle rozumu co ten polityk

Reply

dodaj komentarz