Home Regionalne Gmina Zelów. Drugie życie szkolnych kuchni.

Gmina Zelów. Drugie życie szkolnych kuchni.

by admin
950 wejść

Gmina Zelów otrzymała dotację na realizację programu wieloletniego „Posiłek w szkole i w domu” w 2021 r., w wysokości 182 484,00 zł. Dotację celową pozyskano z budżetu Wojewody Łódzkiego oraz z budżetu państwa.

Celem programu jest zapewnienie pomocy zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Przewiduje on wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Z przekazanych środków dofinansowane zostaną posiłki wydawane na stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym osobom niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.

Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Takie rozwiązanie daje bowiem większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki, oraz nad procesem ich przygotowywania.

Dbamy o to, aby w kuchniach znajdujących się w placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę Zelów serwowane dania były nie tylko smaczne i zdrowe, ale również przygotowywane w komfortowych warunkach gwarantujących przestrzeganie wszelkich norm. Dlatego na bieżąco prowadzone są remonty kuchni.

– Udało nam się zmodernizować zaplecze kuchenne w Szkole Podstawowej nr 4 w Zelowie oraz Szkole Podstawowej w Wygiełzowie – mówi Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek – dzięki pozyskanym dotacjom oraz zaangażowaniu środków z budżetu gminy placówki te mogą pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem.

Koszt remontu w SP w Wygiełzowie wyniósł 99 755,66 zł, z czego 79 803,66 zł to kwota otrzymanego dofinansowania na doposażenie i poprawę standardu kuchni szkolnej w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego projektu „Posiłek w szkole i w domu”, a pozostałą część pokryto z budżetu gminy Zelów. Dzięki tym środkom m.in. wyremontowano pomieszczenia kuchenne, zakupiono piec konwekcyjno-parowy, okap, zmywarkę z pompą, funkcją wyparzania, pompą zrzutową, pompą wspomagającą płukanie, dozownikiem płynu myjącego, zmiękczacz do wody półautomatyczny, patelnię elektryczną, kuchnię gazową, stół roboczy z półką, zlewozmywak z szafką, lodówkę.

Natomiast kwota remontu w SP nr 4 w Zelowie to 79 061,06 zł, w tym dotacja z projektu „Posiłek w szkole i w domu” w wysokości 59 000,00, a pozostała kwota z budżetu gminy Zelów. W ramach tego zadania m.in. zakupiono szafę chłodniczą 2 drzwiową ze stali nierdzewnej, zmywarko-wyparzarkę, napełniacz 2-otworowy ze spryskiwaczem i wylewką, piec konwekcyjno-parowy wraz z pojemnikami,  zmiękczacz do wody  automatyczny, okap, patelnię elektryczną farby i artykuły remontowe, taboret gazowy oraz sfinansowano usługą firmy remontowej.

– Pozyskujemy fundusze zarówno na doposażanie oraz unowocześnianie naszych szkół i przedszkoli, tak aby oferowały one najwyższe standardy dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli, jak również na wsparcie osób, dla których ciepły, pełnowartościowy posiłek przygotowany w odpowiednich warunkach jest jedynym takim posiłkiem w ciągu całego dnia – podkreśla Burmistrz Tomasz Jachymek.

Może Cię zainteresować

7 komentarzy

Kasia 16 marca 2021 - 22:18

Szkoda, że zlikwidowali kuchnie w internacie w ZSP. W bujnach też szkoda, że kuchni brak na miejscu. Niestety catering pozostawia wiele do życzenia.

Reply
Xyz 16 marca 2021 - 22:43

kiedy zlikwidowali kuchnie w ZSP?

Reply
Tom 16 marca 2021 - 23:13

W internacie zamknęli dobrze wyposażona kuchnie gdzie kiedyś ludzie z miasta mogli brać smaczne posiłki a remontuja kolejne gdzie tu logika tak wiem lepiej brać jedzenie np z misia gdzie smak i jakoś produktów daja wiele do życzenia tylko tak dalej

Reply
A 17 marca 2021 - 00:36

W Bujnach też szkoda, że szkoła się zwinęła.

Reply
Ona 17 marca 2021 - 08:13

A co z dziećmi z SP2 oni nie jedli nie jedzą i jeść nie muszą

Reply
A 17 marca 2021 - 09:48

Zelów ma za dużo podstawówek. Która jest najsłabsza?

Reply
A 17 marca 2021 - 00:38

Tytuł zestawiony z głównym zdjęciem wprowadza w błąd, bo sugeruje, że stare kuchnie działają, a nie że zostały wyburzone i zastąpione nowym sprzętem.

Reply

dodaj komentarz