Home Wiadomości 81 rocznica Zbrodni Katyńskiej w pandemii. [ZDJĘCIA]

81 rocznica Zbrodni Katyńskiej w pandemii. [ZDJĘCIA]

by admin
336 wejść

Władze miasta i powiatu, szkół podległych starostwu oraz organizacji oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. jeńców. Pod koniec lutego 1940 roku w specjalnych obozach przebywało 6192 policjantów, funkcjonariuszy KOP i więziennictwa oraz 8376 oficerów. Wśród nich znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy, powołanych do wojska w chwili wybuchu wojny. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie. Obok nich w obozach znaleźli się również kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Podjęło ją 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy “są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, “z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”.

Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Zamordowano łącznie 14 587 osób. Ta tragiczna liczba nie jest ostateczna. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. To symboliczny Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

źródło: wojsko-polskie.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz