Home Wiadomości Obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone dla województwa łódzkiego.

Obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone dla województwa łódzkiego.

by admin
343 wejść

W pięciu województwach, w tym także w łódzkim, dotychczas obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to m.in., że w najbliższym szkoły nadal pracować będą zdalnie, a salony kosmetyczne pozostaną zamknięte. W środę odbyła się także konferencja prasowa ministra edukacji, podczas której przedstawione zostały zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty.

Podczas konferencji prasowej w środę, 21 kwietnia, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował o decyzjach rządu w sprawie obowiązujących w kraju zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Od 26 kwietnia w 11 województwach część obostrzeń będzie poluzowana, z kolei w pięciu – w tym w łódzkim – wszystkie zostaną przedłużone. – W ostatnim czasie obserwujemy spadek liczby zakażeń. Jednak wciąż na mapie Polski są miejsca, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań jest za wysoka, aby luzowanie obostrzeń było tam możliwe. Są to województwa, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35 – mówił Niedzielski. Chodzi o województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.


Oznacza to, że w najbliższym czasie obowiązywać będą wszystkie dotychczasowe zasady bezpieczeństwa:

 • zamknięte szkoły (nauczanie wciąż odbywać się będzie zdalnie),
 • zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna,
 • zamknięte baseny, sauny, solaria,
 • zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie,
 • zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni),
 • zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy mkw.,
 • limity w placówkach handlowych, na targach czy poczcie: 1 osoba na 15 mkw. w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 mkw. w sklepach powyżej 100 mkw.,
 • limity w obiektach kultu religijnego: 1 osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.Ważne! W całym kraju obowiązkowe jest zasłanianie w miejscach publicznych ust i nosa za pomocą maseczki.

Wszystkie informacje na temat aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa znajdują się na rządowej stroniegov.pl w zakładce: Koronawirus. Szczepienia i ważne informacje (https://www.gov.pl/web/koronawirus).

Matury i egzamin ósmoklasisty 2021

W 2021 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sierpniu 2020 r., tj.:

 • egzamin maturalny – od 4 do 20 maja,
 • egzamin ósmoklasisty – od 25 do 27 maja,
 • egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie i egzamin zawodowy – od 7 czerwca do 8 lipca.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z Wytycznymi opracowanymi przez CKE, MEiN i GIS, które zostały ogłoszone na stronie internetowej CKE 19 kwietnia br. Szczegółowe informacje nt. zasad i harmonogramu tegorocznych egzaminów znajdują się na rządowej stronie gov.pl w zakładce Ministerstwa Edukacji i Nauki (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka).

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz