Home Wiadomości Pomoc z tarczy antykryzysowej dla kolejnych branż od 26 kwietnia 2021 r.

Pomoc z tarczy antykryzysowej dla kolejnych branż od 26 kwietnia 2021 r.

by admin
332 wejść

Zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na trzy miesiące, świadczenia postojowe oraz dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców przewiduje nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii.

Oprócz dotychczasowych branż ( gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, filmowej, fotograficznej, edukacyjnej) rozszerzony został katalog osób uprawnionych do uzyskania pomocy poprzez dodanie kolejnych kodów PKD dla m.in.: przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży:

  • sprzedaży detalicznej (sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, audiowizualny, oprogramowanie, wyrobu tekstylne, metalowe, szkoło, farby, dywany, chodniki, pokrycia podłogowe i ścienne, elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego, meble, sprzęt oświetleniowy, sprzęt sportowy, gry, zabawki, kosmetyki i artykułu toaletowe, zegarki i biżuteria)
  • wypożyczania i dzierżawy artykułów użytku osobistego i domowego
  • wynajmu maszyn
  • usług fryzjerskich i kosmetycznych
  • a także branży pasażerskiego transportu lotniczego.

O wsparcie można ubierać się w ZUS i w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bełchatowie można ubiegać się o dotację do 5 tysięcy złotych. Mikro- i mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o nią na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.

W zależności od kodu PKD, którym oznaczony jest rodzaj przeważającej działalności gospodarczej, firmy mogą otrzymać dotację nawet kilkukrotnie. Wnioski o dotację będzie można składać od 26 kwietnia do 31 sierpnia 2021 r. Aby ją dostać trzeba jednak spełniać kilka wymogów, które określone są w rozporządzeniu, m.in. wykazać spadek przychodów o co najmniej 40 % czy też nie mieć zwieszonej działalności na okres obejmujący dzień 31 marca 2021r.

Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie wykonywał działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia. Za datę udzielenia dotacji uznaje się dzień wypłaty środków przez PUP na konto przedsiębiorcy – mówi Maria Ziębaczewska, zastępca dyrektora PUP w Bełchatowie. Wnioski bardzo szybko weryfikujemy i udzielamy dotacji z dnia na dzień, zdarza się nieraz, że we wnioskach występują błędy, więc przedsiębiorca musi je skorygować i dopiero wtedy wypłacamy środki. – komentuje zastępca dyrektora.

Wszelkie informacje i zasady udzielania pomocy TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ można znaleźć na stronie internetowej urzędu pracy www.pupbelchatow.pl oraz na portalu www.praca.gov.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz