Home Wiadomości Święto 3 Maja w pandemii. [ZDJĘCIA]

Święto 3 Maja w pandemii. [ZDJĘCIA]

by admin
357 wejść

Od złożenia symbolicznych wiązanek kwiatów rozpoczęły się uroczystości 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bełchatowie. Ze względu na ciągle trwającą pandemię tegoroczne uroczystości miały skromną oprawę. W kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła  i Św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim odprawiona została Msza Św. za Ojczyznę, w której uczestniczyła ograniczona liczba osób.

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz