Home Wiadomości Od dzisiaj rusza sezon letni na Górze Kamieńsk.

Od dzisiaj rusza sezon letni na Górze Kamieńsk.

by admin
339 wejść

Od dzisiaj pierwsi turyści będą mogli skorzystać z letnich atrakcji na Górze Kamieńsk. Kolej linowa, tor saneczkowy i tubingowy, dmuchana zjeżdżalnia, a także sześciostanowiskowa trampolina – takie rozrywki będą czekały na odwiedzających najwyższe wzniesienie w centralnej Polsce, czyli Górę Kamieńsk, które kiedyś było częścią Kopalni Bełchatów.

Ośrodek na Górze Kamieńsk jest dostosowany do wymogów reżimu sanitarnego. Wszystkie urządzenia przeszły próby i odbiory techniczne. Na zboczu Góry dostępne będą dozowniki z płynami dezynfekującymi, informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa, a także wyznaczone zostały dojścia do poszczególnych urządzeń.

Na Górze Kamieńsk stan techniczny infrastruktury jest monitorowany przez cały rok. Zawsze po zakończeniu sezonu zimowego przeprowadzane są prace porządkowe wokół budynków stacji dolnej, na parkingach i na stoku. Dotyczą one m.in. demontażu materacy osłonowych, siatek wygradzających, znaków informacyjnych i armatek naśnieżających. Ratraki i skutery śnieżne są konserwowane i – jeśli to potrzebne – remontowane. Prace konserwacyjne przeszła również kolej linowa, grawitacyjny tor saneczkowy i przenośnik taśmowy, znajdujący się przy torze tubingowym.

Góra Kamieńsk została usypana przez zwałowarki z 1,4 mld m3 nadkładu, zebranego z Kopalni Bełchatów. Zrekultywowana Góra Kamieńsk, na której spółka PGE GiEK posadziła ok. 25 milionów drzew, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany powierzchni terenu związane z wydobyciem węgla metodą odkrywkową mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest poprzedniej lub innej działalności gospodarczej.

Góra Kamieńsk to dziś całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Latem dużą popularnością cieszy się 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy wyposażony w 35 saneczek. Urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością 40 km/godz. Tak szybka jazda dostarcza niezwykłych i niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza tym, którzy lubią sporty ekstremalne. Na młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu czeka mini park rozrywki, a w nim m.in. 6-stanowiskowa trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Najnowszą atrakcją ośrodka jest tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru możemy dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym. Przenośnik ten jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.

Na szczycie Góry Kamieńsk znajduje się też elektrownia wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 turbozespołów (wiatraków).

źródło: PGE GiEK

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz