Home Wiadomości Rząd luzuje obostrzenia.

Rząd luzuje obostrzenia.

by admin
375 wejść

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowuje się dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i hospitalizacji oraz mniejszy odsetek pozytywnych wyników testów na COVID-19.

– Od początku maja realizujemy program luzowania obostrzeń, który nie przekłada się na wzrosty liczby zakażeń na koronawirusa. W ostatnich czasie oprócz dużej dynamiki spadku zakażeń znacząco spada także liczba zajętych łózek przez pacjentów z COVID-19 oraz średnia tygodniowa liczba zgonów – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że mimo niewielkich wzrostów liczby zleceń na testy w kierunku koronawirusa z POZ, skala zakażeń jest nieduża.


– Wspólnie z wojewodami oraz MSWiA dostosowujemy infrastrukturę do walki z COVID-19 do sytuacji epidemiologicznej kraju przy utrzymaniu bezpiecznego zaplecza – podkreślił szef resortu zdrowia.

Wskazał również, że systematyczne luzowanie obostrzeń jak i rosnąca mobilności Polaków nie wywołuje przyspieszenia pandemicznego, dlatego łagodzone są kolejne zasady bezpieczeństwa.

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dwóch etapów luzowania obostrzeń, które będą obowiązywały w całym kraju od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Są to plany, które mogą być zmieniane w zależności o sytuacji epidemiologicznej. Przywracamy możliwość organizowania targów, wystaw i konferencji, a także funkcjonowania sal zabaw w ścisłym reżimie sanitarnym. Oczywiście obecnie obowiązujące reguły epidemiologiczne zostają przedłużone – podkreślił minister Adam Niedzielski

Od 6 czerwca w imprezach i spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Do tego limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Minister zdrowia zapowiedział, że wakacyjny model reżimy sanitarnego zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w całym kraju od 6 do 25 czerwca

– możliwość organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 os na 15 m kw.,
– otwarcie sal zabaw z zachowaniem limitu 1 os na 15 m kw.,
– imprezy i zgromadzenia – limit 150 osób (do tej pory było 50 osób),
– transport zbiorowy – 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

źródło: terazkrosno.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz