Home Polityka W woj. łódzkim powstaną kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). [VIDEO]

W woj. łódzkim powstaną kolejne mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). [VIDEO]

by admin
300 wejść

Wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka wzięli udział w konferencji dot. ustanowienia spółki SIM – Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie. Na terenach należących do gmin Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Pabianice, Bełchatów i Brzeziny zostanie wybudowanych 650 mieszkań dla osób, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić na ich zakup.

To są momenty dla mnie najważniejsze. Najważniejsze dla mnie jako ministra, jako polityka i jako człowieka. Bo to właśnie jest moment, gdy nasze wspólne obietnice i plany stają się faktem. Cztery miesiące temu, tu w Radomsku, podpisaliśmy porozumienie dotyczące założenia spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Dziś realizujemy jego treść – ogłaszamy powstanie spółki SIM Łódzkie. Razem z miastami Bełchatów, Brzeziny, Pabianice, Radomsko, Sieradz i Skierniewice oraz gminami Bełchatów i Radomsko na gruntach o powierzchni dziesięciu i pół hektara wybudujemy około 650 mieszkań dla rodzin. Dzięki temu ich życie po prostu zmieni się na lepsze – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Zaproponowane na początku roku przez rząd w pakiecie mieszkaniowym rozwiązania skoncentrowały się na części programu mieszkaniowego, która w największym stopniu oparta jest o współpracę z samorządami.  Każdy samorząd może utworzyć SIM lub przystąpić do już istniejącego, jeśli uzna, że mieszkańcy danej gminy potrzebują mieszkań na wynajem.

Bardzo ważna jest współpraca między rządem i samorządem. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe – podkreślała wiceminister Anna Kornecka.

KZN powołał już razem z gminami 7 spółek SIM: SIM Stalowa Wola, SIM KZN Zachodni, SIM Południe, SIM SMS, SIM Śląsk, SIM Północ oraz SIM KZN Zachodniopomorskie. Nowo powołany SIM Łódzkie sp. z o.o. z siedzibą w Radomsku to już ósma spółka stworzona dzięki współpracy rządu z samorządami.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).

źródło: www.gov.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz