Home Regionalne 3 miliony złotych dla Gminy Bełchatów na rozpoczęcie budowy mieszkań. [VIDEO]

3 miliony złotych dla Gminy Bełchatów na rozpoczęcie budowy mieszkań. [VIDEO]

by admin
326 wejść

W Dobrzelowie powstaną mieszkania dla 48 rodzin. Wybudowane zostaną w ramach rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, do którego Gmina Bełchatów przystąpiła jako jeden z ośmiu samorządów z terenu województwa łódzkiego. O planach, związanych z budową mieszkań w Dobrzelowie oraz zasadach, na jakich będzie działać SIM Łódzkie Sp. z.o.o. mówili dziś na konferencji prasowej II Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra oraz Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.

– Planujemy budowę trzech, może czterech obiektów w ramach SIM w Dobrzelowie, w sumie powstanie tam 48 mieszkań – mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. Będą to nowoczesne budynki, przygotowane z myślą o rodzinach, które mają zróżnicowane potrzeby, a więc o różnym metrażu. – Założyliśmy, że co najmniej 2 mieszkania przeznaczone będą dla seniorów i co najmniej 2 dla rodzin wielodzietnych – mówi Wójt Gminy Bełchatów.

Jak podkreśla Krzysztof Ciecióra, Wicewojewoda Łódzki, mieszkania, które powstaną w ramach SIM to szansa dla przede wszystkim dla tych młodych ludzi, którzy pracują, chcą mieć własne M, ale jednocześnie mogą mieć jeszcze problem ze zdobyciem kredytu mieszkaniowego.

Założenia programu są takie, by to właśnie tym rodzinom pomóc w zdobyciu własnego lokum – mówi Krzysztof Ciecióra. Jak zaznacza, mieszkania oddawane w ramach SIM będą przygotowane “pod klucz”. Osoby, które je otrzymają, będą najemcami, ale z opcją przejęcia zajmowanego mieszkania na własność w ciągu kolejnych co najmniej 15 lat.

Na razie nie prowadzimy jeszcze naboru, ale już wiemy, że zainteresowanie tymi mieszkaniami może być spore – przyznaje Konrad Koc. – Zanim ruszymy z naborem, musimy przygotować regulamin, w którym będą jasno określone kryteria. Zależy nam na pełnej transparentności, regulamin będzie konsultowany m.in. z radnymi.

Wójt zaznacza, że mieszkania w blokach SIM będą przeznaczone w pierwszej kolejności dla mieszkańców gminy Bełchatów. Jeśli po naborze w tym kręgu zostaną jakieś wolne lokale – można będzie myśleć o kierowaniu tej oferty do mieszkańców miasta czy powiatu.

To są kwestie, które musimy starannie rozważyć, wszystkie będą zapisane w regulaminie. Na pewno nabór poprzedzimy akcją promocyjną – podkreśla.

Gmina Bełchatów już otrzymała 3 mln zł z funduszy rządowych, które zostaną przekazane do SIM w ramach “wkładu” gminy. Oprócz tego samorząd w ramach aportu wnosi także działkę, na której powstaną bloki mieszkalne. Usytuowana jest w centrum Dobrzelowa, niedaleko szkoły, ale z dostępem do drogi wojewódzkiej Bełchatów – Piotrków. Ma powierzchnię 0,88 ha i zgodnie z założeniem SIM oprócz bloków mieszkalnych powstanie także infrastruktura, tj. parkingi, chodniki, tereny zielone, etc.

Wczoraj w Radomsku podpisano stosowny akt notarialny w tej sprawie. Jak podkreśla Krzysztof Ciecióra, za przygotowanie projektu budynku, uzyskanie pozwoleń i budowę będzie odpowiedzialna spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie. SIM będzie też później odpowiedzialny za administrowanie budynkiem przez 15 lat. Gdy najemcy będą już właścicielami mieszkań (tzn. po tym, jak przejmą je na własność), będą mogli utworzyć wspólnotę mieszkaniową. W przypadku Gminy Bełchatów proces związany z budową bloków i przekazaniem mieszkań najemcom ma się zakończy najpóźniej w 2025 roku.

źródło: Gmina Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz