Home Wiadomości Biała łania, albinoska zakończyła swój żywot potrącona przez samochód. [ZDJĘCIA][FILM]

Biała łania, albinoska zakończyła swój żywot potrącona przez samochód. [ZDJĘCIA][FILM]

by admin
567 wejść

Na początku tego roku w mediach ukazała się informacja o nowych mieszkańcach w bełchatowskich lasach. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie rzadkość występowania bielactwa wśród zwierząt. Łania albinos spotykana najczęściej była w towarzystwie drugiej łani i daniela maści brązowej.

Niestety niedawno dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Truchło zwierzęcia leży w przydrożnym rowie i prawdopodobnie zostało potrącone przez samochód w okolicach miejscowości Chrojszcza w Gminie Bełchatów.

Albinosy zdarzają się wśród wszystkich gatunków zwierząt, ale wśród jeleniowatych to zjawisko bardzo rzadkie. Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi, nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.

zdjęcia: Jacek Oset

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz