Home Edukacja W Bełchatowie powstaje nowy mural.

W Bełchatowie powstaje nowy mural.

by admin
463 wejść

Z początkiem marca 2021 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej w 22 rocznicę wejścia Polski do NATO ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. Szybko propozycję ministerstwa podchwyciło Stowarzyszenie „GROCHOLICE – Łączymy Pokolenia” i z niej skorzystało składają projekt grantowy.

Zgłoszone do konkursu murale mają przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Tematem muralu mogą być wydarzenia lub postaci, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Nowo powstający mural na elewacji ZSP nr 1 ma przedstawiać historię walk o Borowskie Góry.

Oprócz muralu stowarzyszenie zorganizuje konkursy z wiedzy historycznej dla młodzieży, ciekawe prelekcje i wykłady o tematyce wojennej. Całość przedsięwzięcia publikowana będzie na ulotkach z informacjami o bitwie o Borowskie Góry i dowódcy wojsk polskich gen. Ludwiku Czyżewskim. Pieniądze jakie stowarzyszenie uzyskało z Ministerstwa Obrony Narodowej to 20 tysięcy złotych, część sfinansowało Starostwo Powiatowe, a cała reszta to fundusze stowarzyszenia oraz sponsorzy prywatni. m. in. firma Tech-Bud zajmująca się wynajmem rusztowań.

– Zakończenie prac planowane jest za kilka dni, ale oficjalne otwarcie muralu ma być 4 września podczas uroczystości wrześniowy – oczywiście jeśli pozwoli na to pogoda.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz