Home Wiadomości Miasto zainwestuje w doświetlenie przejść dla pieszych.

Miasto zainwestuje w doświetlenie przejść dla pieszych.

by admin
232 wejść

Miasto pozyskało dofinansowanie na doświetlenie czterech przejść dla pieszych. Mowa o 64 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki środkom zewnętrznym jaśniej zrobi się na zebrach na ulicy Staszica, m.in. w okolicach skateparku.

Rząd zatwierdził listę inwestycji samorządowych, które wpływać mają na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Z dofinansowania skorzysta także Bełchatów. Dzięki wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naszym mieście zmodernizowanych będą kolejne cztery przejścia na ulicy Staszica. Mowa o jednym w rejonie skateparku (przy rondzie), przy wjeździe w ulicę Polarną (okolice skrzyżowania z Budryka), a także dwóch przy skrzyżowaniu z Węglową. Oprócz doświetlenia na wspomnianych przejściach poprawione zostanie także oznakowanie poziome. Wszystkie planowane prace kosztować mają ok. 80 tys. zł. 80 proc. kosztów pokryć ma ministerialne dofinansowanie, które przyznano w wysokości 64 tys. zł.

To kolejne z inwestycji podnoszących bezpieczeństwo pieszych, jakie miasto zamierza przeprowadzić w najbliższych miesiącach. – Naszym głównym celem jest zwiększenie ochrony pieszych, na przykład poprzez poprawę ich widoczności. W ostatnim czasie doświetliliśmy kilkanaście zebr, m.in. na Wyszyńskiego, Wojska Polskiego przy targowisku czy na ulicy Mielczarskiego. Dzięki temu, że skutecznie aplikujemy o środki zewnętrzne, możemy planować i realizować kolejne podnoszące bezpieczeństwo bełchatowian zadania – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Przypomnijmy, że wcześniej miasto pozyskało dofinansowanie na doświetlenie dwóch przejść. Mowa m.in. o przejściu wraz z przejazdem rowerowym przy zjeździe ze Staszica w ul. Św. Faustyny Kowalskiej. Zgodnie z planem zamontowane zostaną tam podobne oprawy jak przy wcześniej doświetlanych przejściach. Dzięki tzw. asymetrycznemu rozproszeniu strumienia światła, oświetlone będą nie tylko same pasy, pieszy widoczny będzie także z boku. Dodatkowo jaśniej zrobi się także w tzw. strefie oczekiwania. 

Podobne rozwiązanie ma zostać zastosowane na alei Wyszyńskiego, a dokładnie w pobliżu kościoła na Przytorzu. Dodatkowo fragment nawierzchni jezdni zostanie „uszorstwiony”, co powinno skrócić drogę hamowania pojazdów bezpośrednio przed przejściem. Na oba zadania miasto pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury, sięgające 80 proc. kosztów.

Oba zadania miasto chce zrealizować jeszcze w tym roku, natomiast przejścia na Staszica mają zostać doświetlone w kolejnym.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz