Home Wiadomości Makramy, obrazy – wystawa prac rękodzielniczych osób z niepełnosprawnością.

Makramy, obrazy – wystawa prac rękodzielniczych osób z niepełnosprawnością.

by admin
247 wejść

Na wystawie prezentowane są prace ukazujące emocje, talent i wrażliwość osób niepełnosprawnych. Zobaczyć możemy m.in.: rysunek, malarstwo, prace z bibuły, papierowe mandale, witraże, formy przestrzenne, makramy i obrazy wyszywane haftem krzyżykowym, oryginalne kompozycje okolicznościowe, ekologiczne bombki choinkowe, wianki i stroiki świąteczne, obrazy z suchych kwiatów i liści, obrazy wypalane i wycinane w drewnie, prace z masy solnej czy fotografie.

Zajęcia warsztatowe pozwalają osobom niepełnosprawnym wyrażać swoje emocje za pomocą różnych technik twórczych, uwrażliwiają ich na piękno i rozwijają kreatywność. Uczestnicy odreagowują negatywne emocje, rozładowują tłumione napięcia. Dzięki swojej pracy doskonalą swoje zdolności manualne, rozwijają wyobraźnię, samodzielność twórczą oraz uczą się dokładności, cierpliwości, wrażliwości i odpowiedzialności za zadanie, a także współpracy. Poszerzają wiedzę na temat otaczającego nas świata, wspomagają rozwój indywidualnych możliwości, pobudzają zmysły oraz postrzeganie wzrokowe i twórcze otaczającej rzeczywistości. Efektem twórczej pracy są powstałe dzieła, które prezentowane są na wystawach, przeglądach, jarmarkach czy we wnętrzach Warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał 3 stycznia 2000 r. z inicjatywy TPD Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży o Niepełnej Sprawności Ruchowej w Bełchatowie jako kolejny krok aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Bełchatowie.

Głównym celem WTZ jest rehabilitacja zawodowa, psychospołeczna, fizyczna oraz integracja osób niepełnosprawnych. Podjęte przez Warsztat działania zmierzają do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do niezależnego, samodzielnego aktywnego życia w środowisku.

WTZ prowadzi osiem pracowni: gospodarstwa domowego, muzykoterapii, komputerową, fotograficzną, stolarską, ogrodniczo – ekologiczną, makramy i tkactwa, plastyczną oraz salę do rehabilitacji ruchowej. Aktualnie w zajęciach zorganizowanych przez poszczególne pracownie bierze udział 45 uczestników z powiatu bełchatowskiego.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz