Switch on the EIT in customizer!
Home Wiadomości Grant o wartości 30 000 euro dla inicjatyw społecznych z regionów węglowych.

Grant o wartości 30 000 euro dla inicjatyw społecznych z regionów węglowych.

by admin
7 wyświetleń

Wyzwaniem wciąż pozostaje zaplanowanie przyszłości regionów, opierających się na gospodarce węglowej, czym już teraz zajmuje się inicjatywa Climate Community Lab, która ma na celu wsparcie mieszkańców tych regionów w odejściu od paliw kopalnych. Wciąż jeszcze można do niej dołączyć, biorąc udział w warsztatach, w których trakcie zostaną wypracowane pomysły na przyszłość powęglową. Inicjatywa otwarta jest dla każdego, a na najlepsze pomysły czeka grant w wysokości 30 tys. euro.

Climate Community Lab powstał w 2020 roku z inicjatywy EIT Climate-KIC, mając na celu łączenie osób i organizacji, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu w Europie Środkowej i Wschodniej.
Misją CEE Community Lab jest wspieranie społeczności lokalnych i osób aktywnie przeciwdziałających zmianom klimatycznym. Lab stał się także inkubatorem działań, oferując w formule konkursowej możliwość uzyskania wsparcia finansowego i mentoringowego.

W tym roku, EIT Climate-KIC wraz z zespołem organizacji Partnerskich – 4CF, Uniwersytetem Warszawskim, IMPACT HUB Praha oraz IMPACT HUB Bucharest skupia się na pomysłach wspierających transformację regionów węglowych w kierunku zrównoważonej przyszłości. Działacze i instytucje z Polski, Rumunii oraz Czech, pracując razem, stworzą wariantowe scenariusze rozwoju, a także zmian w swoich regionach, aktywnie uczestnicząc w procesie transformacji i kreując go. Zaplanowane spotkania otwarte są nie tylko dla instytucjii samorządów, ale przede wszystkim dla aktywistów, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych. W programie biorą udział już przedstawiciele województwa śląskiego i łódzkiego, regionu Valea Jiului w Rumunii i Pohornická krajina w Czechach.

„Skuteczna i sprawiedliwa transformacja regionów węglowych nie może odbyć się bez udziału ich mieszkańców. Przyszłość tych miejsc leży w ich własnych rękach” – mówi Joanna Sabat CEE Ecosystem Developer EIT Climate-KIC. – „Zrównoważony rozwój, odejście od gospodarki opierającej się na paliwach kopalnych, przyszłość miast i regionów zbudowanych na węglu,  wymagają aktywnych wspólnot i udanych przedsięwzięć lokalnych, które chcemy wspierać finansowo i merytorycznie poprzez Climate Community Lab” – dodaje.
Najważniejszym krokiem udziału w Climate Community Lab i otrzymania grantu, to uczestnictwo w trzydniowych, intensywnych warsztatach online IdeaLab 2021, zaplanowanych na 24-26 listopada 2021. Podczas wydarzenia zostaną stworzone i rozwinięte pomysły, które uzyskają wsparcie EIT Climate-KIC.

Rejestracja do IdeaLab i Futures Literacy Laboratory: https://forms.gle/8ZAcfEDgsPAwmKCm6

foto: Marek Paw/PawDron

0 komentarz
0

Może Cię zainteresować

skomentuj