Home Wiadomości Grant o wartości 30 000 euro dla inicjatyw społecznych z regionów węglowych.

Grant o wartości 30 000 euro dla inicjatyw społecznych z regionów węglowych.

by admin
232 wejść

Wyzwaniem wciąż pozostaje zaplanowanie przyszłości regionów, opierających się na gospodarce węglowej, czym już teraz zajmuje się inicjatywa Climate Community Lab, która ma na celu wsparcie mieszkańców tych regionów w odejściu od paliw kopalnych. Wciąż jeszcze można do niej dołączyć, biorąc udział w warsztatach, w których trakcie zostaną wypracowane pomysły na przyszłość powęglową. Inicjatywa otwarta jest dla każdego, a na najlepsze pomysły czeka grant w wysokości 30 tys. euro.

Climate Community Lab powstał w 2020 roku z inicjatywy EIT Climate-KIC, mając na celu łączenie osób i organizacji, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu w Europie Środkowej i Wschodniej.
Misją CEE Community Lab jest wspieranie społeczności lokalnych i osób aktywnie przeciwdziałających zmianom klimatycznym. Lab stał się także inkubatorem działań, oferując w formule konkursowej możliwość uzyskania wsparcia finansowego i mentoringowego.

W tym roku, EIT Climate-KIC wraz z zespołem organizacji Partnerskich – 4CF, Uniwersytetem Warszawskim, IMPACT HUB Praha oraz IMPACT HUB Bucharest skupia się na pomysłach wspierających transformację regionów węglowych w kierunku zrównoważonej przyszłości. Działacze i instytucje z Polski, Rumunii oraz Czech, pracując razem, stworzą wariantowe scenariusze rozwoju, a także zmian w swoich regionach, aktywnie uczestnicząc w procesie transformacji i kreując go. Zaplanowane spotkania otwarte są nie tylko dla instytucjii samorządów, ale przede wszystkim dla aktywistów, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych. W programie biorą udział już przedstawiciele województwa śląskiego i łódzkiego, regionu Valea Jiului w Rumunii i Pohornická krajina w Czechach.

„Skuteczna i sprawiedliwa transformacja regionów węglowych nie może odbyć się bez udziału ich mieszkańców. Przyszłość tych miejsc leży w ich własnych rękach” – mówi Joanna Sabat CEE Ecosystem Developer EIT Climate-KIC. – „Zrównoważony rozwój, odejście od gospodarki opierającej się na paliwach kopalnych, przyszłość miast i regionów zbudowanych na węglu,  wymagają aktywnych wspólnot i udanych przedsięwzięć lokalnych, które chcemy wspierać finansowo i merytorycznie poprzez Climate Community Lab” – dodaje.
Najważniejszym krokiem udziału w Climate Community Lab i otrzymania grantu, to uczestnictwo w trzydniowych, intensywnych warsztatach online IdeaLab 2021, zaplanowanych na 24-26 listopada 2021. Podczas wydarzenia zostaną stworzone i rozwinięte pomysły, które uzyskają wsparcie EIT Climate-KIC.

Rejestracja do IdeaLab i Futures Literacy Laboratory: https://forms.gle/8ZAcfEDgsPAwmKCm6

foto: Marek Paw/PawDron

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz