Strona domowa Wiadomości Nie było teleranka tylko pan w czarnych okularach i mundurze. 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. [FILM]

Nie było teleranka tylko pan w czarnych okularach i mundurze. 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. [FILM]

by admin
156 wejść

13 grudnia, dokładnie w 40 rocznicę wybuchu stanu wojennego w Bełchatowie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne dni. Przedstawiciele parlamentu, samorządu oraz stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar stanu wojennego. Następnie w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na Przytorzu odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

– Pamiętam jak dziś, miałem wtedy 12 lat. Równo o godzinie 9 włączyłem telewizor kolorowy marki radzieckiej „Rubin 714P” i wraz z bratem czekaliśmy na teleranek. Niestety cały czas obraz śnieżył. Godzinę później przemówił generał informując Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego. Łzy napłynęły mi do oczu. Bałem się. Zbliżały się święta Bożego Narodzenia, ale już wtedy wiedzieliśmy, że spędzimy je w Bełchatowie. Przemieszczanie się po kraju zostało ograniczone przepustkami. – wspomina Jurek.

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Zenek 14 grudnia 2021 - 16:55

Stare wróciło, 13 grudnia 2021 r tez nie było teleranka. A ilu komuchów w organach ? Ho,ho,ho !

Reply

dodaj komentarz

X