Home Kultura i edukacja Zelowskie Dzwonki znowu zabrzmiały. [ZDJĘCIA]

Zelowskie Dzwonki znowu zabrzmiały. [ZDJĘCIA]

by admin
280 wejść

W niedzielę 12 grudnia w kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie odbył się koncert Zelowskich Dzwonków. Jak zwykle wydarzenie przyciągnęło do świątyni liczną grupę zwolenników „dzwonkowego grania”.

Historia „Zelowskich Dzwonków” sięga roku 1999, kiedy to za pośrednictwem dyrygenta zespołu dzwonkarzy Southminster Ringers z Pittsburgha w USA podarowało Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie trzy oktawy (37 dzwonków) ręcznie robionych dzwonków. Dyrygentem-założycielem zespołów była od 1999 do 2010 ks. Wiera Jelinek. Pierwsza próba pierwszego zespołu miała miejsce w sobotę 13 marca 1999, a pierwszy koncert odbył się w Zelowie w I Dniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego 4 kwietnia 1999 r.

W 2008 r. zespół zakupił kolejne oktawy i posiada dwa zestawy dzwonków ręcznych, a od 2009 posiada także jeden zestaw dzwonków rurowych ręcznych.

Co roku w II Dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 16:00 w kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie odbywa się koncert jubileuszowy z okazji powstania zespołu. W jego trakcie oprócz podstawowego zespołu, występuje także grupa absolwentów, która wykonuje jeden bądź kilka utworów.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz