Home Wiadomości Od kiedy można składać wnioski na 500+?

Od kiedy można składać wnioski na 500+?

by admin
250 wejść

Od stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci. W przypadku ubiegania się o świadczenie na kolejny okres rozliczeniowy, dokumenty będzie można składać od 1 lutego. Co ważne, wnioski będzie można przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną. Wersja papierowa przyjmowana będzie natomiast tylko do końca grudnia 2021 roku.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko mają 3 miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500 plus. Jeżeli zrobią to w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem. – Dla przykładu rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus. – Takie osoby nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku – mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości – wskazuje profesor.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – dodaje szefowa ZUS.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

W przypadki, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz