Home Powiat Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy.

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy.

by admin
353 wejść

Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę. W szczególności zachęcamy do współpracy fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne. Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Trudna do przecenienia jest intencja niesienia pomocy potrzebującym. Nie mniej ważna jest także organizacja tej pomocy, która uwzględni autentyczne potrzeby osób poszkodowanych, poszanowanie ich godności, również racjonalność wykorzystania czasu, finansów i działanie zgodnie z prawem. Trzeba pamiętać, że uchodźcy z Ukrainy będą potrzebować naszej pomocy długoterminowo. Dlatego rozsądek w działaniu, dyktowanym głosem serca, także jest bardzo istotny.

Przez służby wskazane centralnie do koordynowania pomocy dla Ukrainy będą przygotowywane i aktualizowane informacje o potrzebnych rzeczach. Uwaga! Prosimy zwracać uwagę, by przekazywane dary nie były rzeczami używanymi. Obecnie potrzebne są:śpiwory, koce, środki opatrunkowe, apteczka pierwszej pomocy, latarki, baterie.

Wspierasz uchodźców? Możesz zapewnić schronienie lub inną pomoc?
Wypełnij prosty formularz: tutaj


W związku z napływem do Polski, w tym do województwa łódzkiego, obywateli Ukrainy informujemy, że:

  • osoby przekraczające granicę powinny zgłosić się do punktów recepcyjnych w woj. podkarpackim lub lubelskim – tam otrzymają wszelką pomoc, również w zakresie organizacji zakwaterowania,
  • osoby przekraczające granicę pomijają, niestety, punkty recepcyjne, dlatego Wojewoda Łódzki uruchomił punkty informacyjne w Łodzi na Dworcu Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska, do których Ukraińcy mogą kierować się z prośbą o pomoc,
  • osoby chcące otrzymać ochronę międzynarodową powinny kontaktować się bezpośrednio z Placówką Straży Granicznej w Łodzi (ul. Maczka 35, tel. 42 689-38-40),
  • osoby chcące otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy lub stały powinny kontaktować bezpośrednio się z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŁUW w Łodzi (ul. Piotrkowska 103, tel. 42 664-17-97).

Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!
To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

Jest kilka opcji pomocy:

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania – na kilka – kilkanaście dni;
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

źródło: Starostwo Powiatowe Bełchatów/ Agnieszka Zawodzińska

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz