Home Wiadomości Sztab Zarządzania Kryzysowego w województwie łódzkim.

Sztab Zarządzania Kryzysowego w województwie łódzkim.

by admin
217 wejść

Wojna na Ukrainie wywołała w naszym kraju falę akcji humanitarnych. Aktywnością i wielkim sercem wykazują się także mieszkańcy powiatu bełchatowskiego. – Wszystkim bardzo dziękuję za zaangażowanie i świadectwo empatii dla ofiar wojny – mówi starosta Dorota Pędziwiatr. – Jednocześnie proszę o rozwagę i zapoznawanie się z komunikatami, by nasza pomoc była dobrze zorganizowana. Tylko wtedy będziemy pewni, że ona dotrze tam, gdzie powinna.

Zgodnie z wytycznymi wojewody wszelkie działania pomocowe dla Ukraińców koordynują w terenie starostowie ściśle współpracując z samorządami gmin. Ponad dwieście osób, w tym starostów, prezydentów miast, burmistrzów i włodarzy gmin z łódzkiego wysłuchało dziś (27 lutego) podczas spotkania online, rekomendacji dotyczących organizowania działań na swoim terenie.

Rozmiar i różne formy wsparcia, pośpiech z jego dostarczeniem na Ukrainę, a także brak koordynacji rodzaju pomocy do autentycznych potrzeb przyczyniają się do chaosu i problemów. Temu poświęcone było kolejne, zdalne spotkanie wojewody z władzami samorządowymi w terenie. Uczestniczył w nim Zarząd Powiatu w Bełchatowie. Przypomniano, że na poziomie rządowym trwają prace mające na celu kompleksowe zorganizowanie transportów z darami do Ukrainy. Jednocześnie poproszono, by zbiórki były kontynuowane, a zgromadzone przedmioty wykorzystywane do zaspokajania potrzeb obywateli Ukrainy już znajdujących się na terenie województwa łódzkiego.

– Dziękuję naszym mieszkańcom za wielkie serce i aktywność. Jednocześnie proszę o rozwagę i zapoznawanie się z komunikatami, by nasza pomoc była dobrze zorganizowana i faktycznie odpowiadała na potrzeby mieszkańców Ukrainy – mówi Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski. – Miejmy świadomość, że jest to sprawa bardzo wysokiej rangi i najwyższej powagi, w której samowolne działania, jakkolwiek w dobrej intencji, mogą przynieść dodatkowe problemy. Pamiętajmy, że nasza pomoc będzie potrzebna nie tylko teraz, a długoterminowo, i musimy właśnie teraz jak najdokładniej przewidzieć różne scenariusze. To, że nie wszystkie działania są widoczne, nie znaczy, że nic się nie dzieje. Tymczasem sytuacja jest bardzo dynamiczna i wcześniejsze ustalenia także mogą się zmieniać.

Przypomnijmy, w piątek, 25 lutego, starostów z Łódzkiego poproszono o koordynowanie w powiatach działań dotyczących pomocy Ukraińcom, zgodnie z przepisami o zarządzaniu kryzysowym. Zasadniczym celem takiego rozwiązania jest usprawnienie akcji i uporządkowanie przepływu informacji. Pierwszym zadaniem jest zebranie danych z poszczególnych gmin o możliwościach wsparcia uchodźców w sytuacji ich dyslokacji na teren naszego województwa. Tymczasem do gmin zostały przesłane formularze do uzupełnienia informacjami o potencjale wsparcia Ukraińców. Aspektów pomocy może być kilka: zakwaterowanie, pomoc rzeczowa i finansowa, kadrowa (wolontariusze), ewentualne miejsca w przedszkolach, pomoc psychologiczna i językowa.

Włodarze gmin z powiatu bełchatowskiego zostali poproszeni przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr do udziału w poniedziałkowym (28 lutego) posiedzeniu Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, by przekazać dane ze swoich terenów. Informacja zbiorcza i ustalenia z posiedzenia trafią do bazy Województwa Łódzkiego. Będą one na bieżąco aktualizowane w kontekście wytycznych i potrzeb, wskazywanych przez służby wojewody, w oparciu o informacje przekazywane starostom przez samorządy gmin.

źródło: Starostwo Powiatowe Bełchatów/ Agnieszka Zawodzińska

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz