Home Wiadomości PGE przekaże terapeutyczne misie dla dzieci z Ukrainy.

PGE przekaże terapeutyczne misie dla dzieci z Ukrainy.

by admin
352 wejść

Fundacja PGE przekaże terapeutyczne misie dla dzieci, które wraz z rodzinami uciekły z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W pierwszej turze do najmłodszych trafi 1000 pluszowych zabawek. Kolejne misie dostarczane będą zgodnie z potrzebami. Misie, które będą stanowiły wsparcie dla najmłodszych uchodźców, zostaną przekazane ośrodkom na terenie Polski, w których przebywają dzieci z Ukrainy. Fundacja PGE chce także zaangażować się w pomoc psychologiczną udzielaną dla dzieci uciekających przed wojną.

Do Polski uciekają w większości kobiety z dziećmi, dla których wojna jest szczególnie traumatycznym przeżyciem. Eksperci wskazują, że pluszowe zabawki mają pozytywny wpływ na psychikę najmłodszych, w szczególności na łagodzenie urazów psychicznych wywołanych traumatycznym wydarzeniem, a takim niewątpliwie jest wojna. Dlatego postanowiliśmy, że Fundacja PGE będzie przekazywać ukraińskim dzieciom terapeutyczne misie, które zapewnią im źródło wsparcia. Musimy chronić najmłodszych przed długofalowymi skutkami wojny, z którymi mogą mierzyć się przez wiele lat – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Misie spełniają rolę terapeutyczną. Coraz częściej z ich wsparcia korzystają strażacy, policjanci oraz ratownicy medyczni. Pluszowe zabawki od Fundacji PGE trafią do ośrodków pomocy dla uchodźców z Ukrainy, w których przebywają dzieci.

Trudno wyobrazić sobie traumę, która dotyka dzieci zmuszone w pośpiechu opuścić swój dom. Lęk, niepewność i bezradność, pozostaną obecne w psychice maluchów przez długi czas. Drobne gesty sympatii i życzliwości mają szansę choć trochę zmniejszyć te nieprzyjemne emocje. Jednym z takich terapeutycznych oddziaływań może stać się pluszowa zabawka ofiarowana ukraińskim maluchom po przekroczeniu granicy z Polską. Stałość, jaką daje przytulanka bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa najmłodszych, łagodzi urazy psychiczne, stanowi źródło oparcia. Możliwość przytulenia się do miękkiej zabawki, wypłakania, wyszeptania sekretów i strachów zmniejsza poczucie samotności i pozwala na szybszy powrót do równowagi – mówi Małgorzata Grzegorek, psycholog dziecięcy ze Specjalistycznego Punktu Konsultacyjnego SPK Hafciarska.

Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, Grupa PGE angażuje się w działania, wspierające uchodźców. Fundacja PGE przekazała po 100 tys. pomocy dla Caritasu – Przemyskiego, Lubelskiego i Rzeszowskiego, co daje łączną kwotę 300 tys. zł. Ponadto, PGE udostępniła 120 miejsc noclegowych w ośrodku „Energetyk” w Nałęczowie dla uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców.

We wszystkich spółkach z Grupy PGE rozpoczęła się także zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla osób uciekających przed wojną. W strefie przygranicznej pracują również zespoły wolontariuszy PGE pomagające uchodźcom. PGE zachęca także pracowników Grupy i wszystkich chętnych do odwiedzania Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Punktów Poboru Krwi, w celu oddania krwi dla potrzebujących z Ukrainy.

Małgorzata Babska/ Rzecznik prasowy Grupy PGE

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz