Home Wiadomości Jak pomagać ukraińcom. Wytyczne i informacje.

Jak pomagać ukraińcom. Wytyczne i informacje.

by admin
599 wejść

Pomoc, jaką deklarują i realizują mieszkańcy Bełchatowa w związku z sytuacją na Ukrainie, jest ogromna. Ważne jednak, by te działania były uporządkowane. Dlatego Starostwo Powiatowe, za naszym pośrednictwem przekazuje kilka ważnych informacji (stan na 03.03.2022).

  • Zebrane dary, które mają pomóc uchodźcom tu na miejscu, należy przekazywać do magazynów wyznaczonych przez gminy. W Bełchatowie przyjmowane są w Gwarku, po wcześniejszym ustaleniu konkretnego terminu z zespołem kryzysowym. Kontakt:  zko@um.belchatow.pl. Zebrane rzeczy powinny być posegregowane według asortymentu, spakowane w tekturowe pudła z opisaną zawartością.
  • Jeśli dary mają trafić na Ukrainę, również należy je przekazać do miejskiego magazynu, skąd pojadą dalej. Nie ma możliwość zostawienia ich indywidualnie w magazynie centralnym powiatu czy województwa. Miasto przekazane dary dostarczy do magazynu powiatowego, skąd wyruszą do Łodzi. Na teren Ukrainy wjechać może jedynie transport rządowy z Agencji Rezerw Strategicznych.
  • W związku z ciągłym napływem uchodźców, osoby, które mają w swoich mieszkaniach i domach zakwaterowane osoby z Ukrainy, powinny zgłaszać to do gminnych sztabów kryzysowych. W Bełchatowie na adres zko@um.belchatow.pl. Tylko w ten sposób będziemy wiedzieć, ile osób przebywa na naszym terenie i jakie mają potrzeby.
  • Ośrodki Wawrzkowizna i Słok, gdzie zakwaterowani zostali uchodźcy, na razie mają pełne magazyny. O aktualnych potrzebach dla tych osób starostwo będzie informować na bieżąco. Obecnie potrzebne są: dwie pralki do prania, żelazka i deski do prasowania. 
  • Do powiatowego sztabu kryzysowego mogą się zgłaszać wolontariusze, w tym psycholodzy oraz tłumacze. Kontakt pczk@powiat-belchatowski.pl

źródło: UM Brłchatów/ KR

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz