Home Rozmaitości Bełchatów 55. na liście miast, w których OC najbardziej potaniało.

Bełchatów 55. na liście miast, w których OC najbardziej potaniało.

by admin
283 wejść

W ciągu ostatnich dwóch lat średnie składki OC obniżyły się o ok. 18%. Ceny spadają pomimo pandemii i kryzysu gospodarczego. Jednak nie we wszystkich regionach obniżki są na takim samym poziomie. W Bełchatowie różnica między średnią składką OC w 2020 roku a tą z 2021 roku wyniosła 7,8%, zapewniając tym samym miastu pozycję w drugiej części zestawienia.

Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane pochodzące z kalkulacji cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na ich podstawie przygotowali listę 84. miast powyżej 50 tys. mieszkańców, w których OC potaniało najbardziej.

Bełchatów – ex aequo z położonym w województwie lubelskim Chełmem – znalazł się w zestawieniu na 55. miejscu. To jeden z lepszych wyników wśród miast z województwa łódzkiego, które zostały uwzględnione w rankingu – wyżej uplasowały się tylko Łódź (42. miejsce, 8,6%) i Pabianice (31. miejsce, 9,4%). Najmniej zadowoleni w tej części Polski mogą być zmotoryzowani mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego – tam obniżka cen OC była jedną z najniższych, w rezultacie czego miasto to znalazło się na odległym 77. miejscu zestawienia (5,9%). W skali całego kraju największą obniżkę odczuli mieszkańcy Bielska-Białej (13,9%), a najmniejszą Ostrowca Świętokrzyskiego (3,9%).

Bełchatów na tle innych miast łódzkiego

W 2021 roku średnia cena OC w Bełchatowie wyniosła 520 zł i była niższa o 44 zł niż rok wcześniej. Jednocześnie to najniższa przeciętna cena OC w województwie łódzkim. Najwięcej na obowiązkowe OC pojazdu przeznaczali zmotoryzowani mieszkańcy stolicy województwa łódzkiego, czyli Łodzi – 730 zł. Wszystkim miastom z tego regionu daleko jednak do Mielca, w którym kierowcy na zakup OC wydawali średnio 469 zł.

Średnia cena OC w Bełchatowie była niższa o 92 zł od przeciętnej składki, którą musieli zapłacić kierowcy z województwa łódzkiego (612 zł). Jednocześnie mieszkańcy tego regionu odczuli w 2021 roku obniżkę, która wyniosła 9,6% w porównaniu z rokiem 2020. W najmniejszym stopniu obowiązkowe ubezpieczenie potaniało w województwie świętokrzyskim. W skali całego kraju bełchatowianie również mają powody do zadowolenia – płacą mniej o 82 zł od statystycznego kierowcy, ponieważ średnia cena OC w Polsce w 2021 roku wyniosła 602 zł.

Najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia w Bełchatowie auto to Opel Astra z 2006 roku. W 2021 roku najtańsza polisa na taki pojazd kosztowała 450 zł. Ofertę tę otrzymał 58-letni doświadczony kierowca (prawo jazdy od 1980 roku, OC od co najmniej 10 lat, brak szkód w historii ubezpieczenia). Nie jest to jednak najtańszy w ubezpieczeniu model samochodu.

Oferta najniższej składki OC w Bełchatowie trafiła do kierowcy innego pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie Opla Corsy z 2001 roku (benzyna, poj. silnika 1199 cm3) kosztowało zaledwie 299 zł. Taką propozycję ubezpieczenia uzyskał 38-letni żonaty mężczyzna z co najmniej 10-letnią historią ubezpieczeniową, ale również szkodą, do której doszło ponad 6 lat temu.

Rok 2021 zakończył się największą od czterech lat obniżką średniej składki OC. Jeśli dynamika obniżek utrzyma się na podobnym poziomie, w 2022 roku może dojść do powrotu wojny cenowej. Przy historycznie wysokiej inflacji oraz stale rosnących kosztach likwidacji szkód, rodzi to obawy zarówno o wpływ takiej polityki cenowej na jakość oferowanych produktów, jak i późniejszy szybki wzrost cen OC, który może się okazać koniecznością. Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć nadmiernego przepłacania oraz aby dopasować polisę do swoich potrzeb, jest porównanie ofert wszystkich ubezpieczycieli – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

źródło: Grzegorz Demczyszak/ foto: PawDron Marek Paw

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz