Home Wiadomości Bełchatowianie oddali hołd wymordowanym w Katyniu.

Bełchatowianie oddali hołd wymordowanym w Katyniu.

by admin
328 wejść

W tym roku przypada 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Bełchatowianie oddali hołd wymordowanym przez NKWD w lesie katyńskim wiosną 1940 roku. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Przed nabożeństwem uczestnicy uroczystości wraz z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

5 marca 1940 roku władze ZSRR podjęły decyzję o zamordowaniu polskich jeńców wojennych. W lesie katyńskim rozstrzelano wówczas blisko 22 tys. Polaków przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Radzieckiego: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. To była elita naszego narodu – oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci, kupcy i działacze społeczni. W 82. rocznicę tamtych wydarzeń bełchatowianie oddali hołd ofiarom tego mordu.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Binkowie. Po montażu słowno-muzycznym delegacje samorządowców z prezydent Mariolą Czechowską i wiceprezydentem Dariuszem Matyśkiewiczem, a także przedstawiciele szkół i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą „polskim żołnierzom i zesłańcom przybitym do krzyża niewoli i śmierci”. Ostatnim punktem obchodów była msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar wiosny 1940 roku.

źródło: UM Bełchatów/ AP foto: Starostwo Powiatowe

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz