Home Wiadomości Dzień Autyzmu w SOSW Bełchatów.

Dzień Autyzmu w SOSW Bełchatów.

by admin
430 wejść

Dzień Świadomości Autyzmu zorganizował dziś Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Były prelekcje dla rodziców i nauczycieli, wystawa fotograficzna pod hasłem „Jestem wyjątkowy” i wystawa prac plastycznych pt. „Świat widziany oczami dziecka ze spektrum autyzmu”. Tradycyjnym akcentem tego wydarzenia jest wypuszczenie w niebo niebieskich baloników, jako znak solidarności z osobami autystycznymi. Na bełchatowskie niebo poszybowało ich kilkadziesiąt.

W obchodach Dnia Świadomości Autyzmu uczestniczyli rodzice i nauczyciele, w sumie kilkadziesiąt osób. Zebrani wysłuchali wykładu psychologa i terapeuty Dariusza Nowaka ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, poświęconego emocjom w życiu dziecka z ASD (ASD – spektrum autystyczne, od ang. autism spectrum disorder ). Z kolei dr Anna Banasiak z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im J. Długosza w Częstochowie poświęciła swoje wystąpienie charakterystyce dzieci autystycznych, problemom ich rodziców i nauczycieli. Jak powiedziała pani prelegent, rodzice radzą sobie różnie. Wpływa na to m.in. wsparcie społeczne lub jego brak. Rodzice są przeważnie tymi osobami, które inicjują powstawanie grup wsparcia, czy takich podmiotów jak fundacje czy stowarzyszenia, które pomagają rodzinom z podobnymi problemami. To, że autyzm przestaje być tematem tabu, ma związek ze wzrostem tolerancji społecznej dla osób niepełnosprawnych. Ankiety przeprowadzane wśród rodziców dzieci autystycznych wykazały, że niekiedy szwankuje komunikacja między rodzicami a pedagogami. Rodzice oczekują od szkoły rozwijania samodzielności u swoich pociech, wspierania ich rozwoju społecznego, a dopiero na samym końcu jest realizacja szkolnej podstawy programowej.

Dzieci z zaprzyjaźnionej z SOSW Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie przygotowały krótki występ artystyczny. Na zakończenie wydarzenia w niebo poszybowały niebieskie balony, symbol solidarności z osobami autystycznymi. Dlaczego niebieskie? Uważa się powszechnie, że jest to kolor niewinności i nadziei. Jest to również kolor uznawany za „chłopięcy”. Statystyki wykazują, że na autyzm znacznie częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki. I jeszcze mała ciekawostka, którą wykazały amerykańskie badania, zacytowane przez panią dr Banasiak. Zauważa się pewne cechy w wyglądzie osób autystycznych, które czynią je ładniejszymi.

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodzony jest 2 kwietnia. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

źródło: Starostwo Powiatowe/ Agnieszka Zawodzińska

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz