Home Edukacja Ekopracownia pod chmurką w „Dwunastce”.

Ekopracownia pod chmurką w „Dwunastce”.

by admin
241 wejść

„Zielona strefa” tak Dwunastka nazwała swój nowy punkt dydaktyczny. Powstał on na świeżym powietrzu tuż obok budynku szkoły. W czwartek, 19 maja pracownia pod chmurką została oficjalnie otwarta. Uczniowie mieli więc okazję, by wypróbować nowy sprzęt i skorzystać z jej uroków.  

– Podzielona jest ona na kilka stref. Wśród nich m.in. sensoryczna, gdzie dzieci za pomocą zmysłów będą mogły poznawać przyrodę oraz relaksu z altaną, ale też budkami i karmnikami dla ptaków. Jest również miejsce ze stolikami, tu będą mogły odbywać się typowe zajęcia – mówi Renata Oleszczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie.

Pracownia wyposażona jest także w grę edukacyjną, ścieżkę sensoryczną, tablice edukacyjne. Jest też zegar słoneczny i stacja meteorologiczna. Wszystko dopełniają rośliny, krzewy i skrzynie, gdzie posadzone są różnorodne zioła.

Z ekopracowni korzystać mogą wszyscy uczniowie, zarówno te młodsze jak i starsze. Liczymy, że w takie słoneczne dni jak chociażby dziś, dzieci będą w niej odpoczywać na przerwach czy po lekcjach. Planujemy, by oprócz zajęć odbywały się tutaj również pikniki, spotkania klasowe czy szkolnych kół zainteresowania. Myślę, że po czasie pandemii, gdzie sporo czasu spędzaliśmy w domach, takie zielone miejsce będzie perełką, z której chętnie uczniowie będą chcieli korzystać. Z niecierpliwością czekamy, aż urośnie trawa oraz posadzone rośliny i zrobi się naprawdę zielono – dodaje wicedyrektor Renata Oleszczyk.

Pracownia pod chmurką powstała dzięki dotacji, którą SP nr 12 pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Mowa o 50 tys. zł, blisko 6 tys. zł dołożyło natomiast miasto.

Cieszę się, że Dwunastka po raz kolejny sięga po ekologiczne innowacje edukacyjne. Zajęcia na świeżym powietrzu to świetne rozwiązanie. Dzieci bezpośrednio mogą podpatrywać, jak rosną rośliny, sprawdzać parametry meteorologiczne i wyciągać wnioski, jak one wpływają na pogodę i otaczającą nas przyrodę. Takie zajęcia to przede wszystkim praktyka oraz nauka przez zabawę. W łatwy i przyjemny sposób uczniowie będą zdobywać i porządkować swoją wiedzę o środowisku – tłumaczy wiceprezydent Łukasz Politański.

Otwarcie pracowni pod chmurką to tylko jedno z wydarzeń w ramach Dnia Pszczoły. Dziś uczniowie spotkali się również z mistrzem pszczelarstwa z Lawendowej Braci, który opowiadał m.in. o miodach, jak jest zbudowany ul, a także o hierarchii w nim panującej. Były też ciekawostki odnośnie zachowaniu pszczół i o tym, dlaczego są one tak ważne dla przyrody i człowieka.

źródło: UM Bełchatów/ ADA

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz