Home Wiadomości Monety, banknoty, plakaty. 30 lat numizmatyki w Bełchatowie

Monety, banknoty, plakaty. 30 lat numizmatyki w Bełchatowie

by admin
253 wejść

Historia ruchu numizmatycznego w Bełchatowie sięga 1992 roku, kiedy to 8 maja oficjalnie rozpoczęło swoją działalność koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Od tego dnia minęło właśnie trzydzieści lat. Przez cały ten okres bełchatowscy numizmatycy organizowali spotkania koleżeńskie, wystawy, przygotowywali i wygłaszali prelekcje o tematyce numizmatycznej. I to właśnie historia Koła, które od 2001 roku decyzją Zarządu Głównego PTN przekształcone zostało w Oddział, była głównym „bohaterem” uroczystości w Muzeum Regionalnym.

Podczas jubileuszu bełchatowscy numizmatycy zaprezentowali swój dotychczasowy dorobek. Między innymi: nadruki na banknotach, biuletyny, foldery, karty pocztowe czy medale Bełchatowa i regionu. Był też okolicznościowy wykład prezesa oddziału Andrzeja Cicheckiego, który podkreślał, że numizmatyka to przede wszystkim ogromna pasja, ale nie tylko. – To setki lat historii zaklętych w monetach, medalach, banknotach. I to właśnie numizmaty mogą nam wiele, i w niezwykle ciekawy sposób, opowiedzieć o naszej historii i kulturze – mówił prezes Cichecki.

Życzenia dalszych lat pięknej działalności złożyła m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, która na ręce prezesa przekazał także list gratulacyjny.

„30 lat Państwa nieprzerwanej działalności na rzecz polskiej i bełchatowskiej numizmatyki zasługuje na słowa uznania oraz podziwu. Jesteście także wspaniałym przykładem na to, że wspólna pasja, praca i zamiłowanie mogą wiązać na długie lata. (…) Składam również podziękowania za wieloletnią współpracę. Jej efektem są liczne ekspozycje, ale też kilka wspólnie wybitych medali, co wzbogaciło obchodzone rocznice i miejskie święta. Liczę, że w przyszłości zorganizujemy razem jeszcze niejedno przedsięwzięcie promujące numizmatykę” – czytamy w liście prezydent Czechowskiej.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Glik 25 maja 2022 - 07:52

Bardzo ładne zdjęcia Adam – brakowało Ciebie w tym urzędzie.

Reply

dodaj komentarz