Home Wiadomości Państwowa Straż obchodziła jubileusz 30-lecia.

Państwowa Straż obchodziła jubileusz 30-lecia.

by admin
375 wejść

Powiatowy Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej odbył się w minioną sobotę. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono nagrody, awanse oraz odznaczenia. Były też życzenia, gratulacje i podziękowania za służbę na rzecz bełchatowian i Bełchatowa.

W sierpniu 1991 roku Sejm RP uchwalił ustawę umożliwiającą utworzenie profesjonalnej służby pożarniczej – Państwowej Straży Pożarnej. W życie weszła natomiast 1 stycznia 1992 roku. Od tego momentu minęło dokładnie 30 lat. Jubileusz powołania PSP świętowano także w Bełchatowie. Obchody połączone zostały z Dniem Strażaka odbyły się w 21 maja. Najpierw w ogrodach parafii Narodzenia NMP odprawione zostało nabożeństwo w intencji strażaków. Później już na placu Narutowicza odbył się uroczysty apel, w którym oprócz bełchatowskich strażaków udział wzięli także ochotnicy z powiatowych jednostek oraz st. bryg. Sebastian Kościsty – Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu, a wśród nich m.in. wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz, Łukasz Politański oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki.

Jubileusz był okazją do podsumowań oraz wręczenia odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Medalem – złotym, srebrnym lub brązowym – za zasługę dla pożarnictwa odznaczonych zostało w sumie 40 osób. Kolejnych pięciu strażaków odebrało odznakę wzorowego strażaka.

Podczas uroczystości nie zabrakło także gratulacji. Podziękowania za piękną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców w imieniu prezydent Marioli Czechowskiej przekazał wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz. – Życie wielokrotnie już pokazało, że straż pożarna jest bardzo potrzebna. Dlatego dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć, że jesteście wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Wasza misja, praca na rzecz drugiego człowieka są nie do przecenienia – powiedział wiceprezydent Matyśkiewicz.

W liście przekazanym przez prezydent Mariolę Czechowską czytamy natomiast: – Dziękuję, że od 30 już lat odpowiadacie na każde wezwanie, dajecie poczucie bezpieczeństwa i bez względu na porę dnia służycie Bełchatowowi i jego mieszkańcom. Mamy ogromne szczęście, że zawsze jesteście obok nas gotowi do działania oraz do największego poświęcenia. Minione trzy dekady sprzyjają refleksji i skłaniają do podsumowań. Gdybyśmy dziś chcieli zsumować ilu osobom pomogliście, ile razy wyjeżdżaliście na pomoc drugiemu człowiekowi, by ratować jego mienie i to, co najważniejsze – życie oraz zdrowie – z pewnością mówilibyśmy o milionach uratowanych światów. Jesteśmy Wam za to ogromnie wdzięczni. Wasz profesjonalizm, empatia i szacunek, a także zaangażowanie i to, że potraficie cierpliwie wykonywać często niełatwe zadania, zasługują na słowa najwyższego uznania. Swoją postawą sprawiliście, że w naszych oczach strażak to nie tylko ktoś, kto gasi pożary. To osoba, na którą możemy zawsze liczyć i nieważne czy chodzi o wypadek, pożar, powódź czy inne zagrożenie. Tym samym w przepiękny sposób kontynuujecie misję swojego patrona św. Floriana oraz realizujecie strażackie zawołanie „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

– Formacja pod nazwą Państwowa Straż Pożarna powstała w 1992 roku. Co równie ważne przy PSP zbudowano także krajowy system ratowniczo-gaśniczy, który skupia przy sobie też szereg jednostek ochotniczych. Ocenę tego systemu możemy wystawić po wspólnych działaniach, ćwiczeniach, akacjach ratowniczo-gaśniczych – powiedział mł. bryg. Adam Pstrokoński, Komendant Powiatowy PSP w Bełchatowie. – Przyjeżdżamy zawsze, gdy ludziom dzieje się krzywda – tak w skrócie można opisać naszą służbę. Nasz czas dojazdu na miejsce zdarzenia jest bardzo krótki, dlatego często jest tak, że jako pierwsi udzielamy pomocy. Mieszkamy w Bełchatowie i tu działamy, dlatego często pomagamy także swoim sąsiadom, przyjaciołom, rodzinie – dodał mł. bryg. Adam Pstrokoński.

Jednym z punktów jubileuszu było przekazanie bełchatowskiej jednostce nowego samochodu marki Renault Trafik. Po oficjalnych uroczystościach strażacy zorganizowali festyn dla mieszkańców. Można było m.in. zobaczyć sprzęt pożarniczy i samochody, najmłodsi zaś mogli poskakać na tzw. dmuchańcach.

źródło: UM Bełchatów/ ADA

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz