Home Rozmaitości Wakacyjne burze – jak zabezpieczyć sprzęt przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

Wakacyjne burze – jak zabezpieczyć sprzęt przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

by admin
261 wejść

Jedni je kochają i wyczekują, inni traktują jak coś normalnego, a wielu panicznie się ich boi. O czym mowa? BURZE! Sezon wyładowań atmosferycznych powoli się zaczyna. Średnia liczba dni burzowych w naszym kraju, w zależności od obszaru, waha się od 15 do nawet ponad 30 w ciągu roku. Zdarzały się jednak lata, gdy na południu Polski liczba dni burzowych sięgała 40-45 rocznie! Najbardziej burzowym miesiącem według pomiarów meteorologów jest lipiec, a sezonem burzowym określa się okres od maja do sierpnia, to wtedy odnotowuje się 90% dni z wyładowaniami atmosferycznymi. Skutkiem burz są niejednokrotnie uszkodzenia sprzętów domowych. Podpowiadamy co zrobić, by się przed tym uchronić.

Za nami pierwsze wiosenne burze, a sezon na nie dopiero się zaczyna. Jeśli chcemy czuć się w pełni przygotowani na sezonu burzowy, podejmijmy odpowiednie działania już dziś. W przypadku wyładowania atmosferycznego, gdy budynek nie posiada instalacji odgromowej, ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń jest bardzo duże. Podejmowanie tak kosztownego ryzyka nie jest konieczne. Producenci przenośnych stacji zasilania podają na tacy gotowe, uniwersalne rozwiązania, skrojone idealnie do naszych potrzeb i możliwości.

Jak chronić urządzenia elektryczne?

Podstawowym zabezpieczeniem urządzeń elektrycznych przed wyładowaniami atmosferycznymi jest instalacja odgromowa, w którą powinien być wyposażony każdy budynek. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ogranicznik przepięć, zwany także ochronnikiem przepięciowym. Urządzenie to jest niewielkie i montuje się je w rozdzielnicy elektrycznej. Ogranicznik zabezpiecza całą instalację oraz urządzenia do niej podłączone przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz przepięciami indukowanymi, które mogą powstać w sieci elektroenergetycznej nie tylko w czasie burzy. Rozwiązania te stosuje się obligatoryjnie w nowym budownictwie. Niestety, jeśli nie mamy instalacji odgromowej ani ograniczników przepięć, najczęstszą ochroną stosowną w czasie burzy jest… wyjęcie wtyczki urządzenia z kontaktu lub wyłączenie bezpieczników i skuteczne odcięcie się od zasilania. Ale czy tak musi być? Czy w czasie burzy jesteśmy skazani na siedzenie przy świeczkach?

Jak zapewnić zasilanie w czasie burzy?

Aby nie skazywać się na brak zasilania można zmodernizować istniejącą instalację elektryczną i zapewnić ochronę poprzez elementy odgromowe. To rozwiązanie na lata, ale niestety wiąże się z wysokimi kosztami, wymaga projektu, profesjonalnego montażu i specjalistycznych pomiarów. Czas realizacji takiej inwestycji to nawet kilka miesięcy, a sezon burzowy trwa. Istnieje jednak rozwiązanie, które nie wymaga pozwoleń, projektów i specjalistów. Nie musimy przecież polegać tylko na zasilaniu sieciowym z systemu elektroenergetycznego. Możemy się wyposażyć w przenośne źródło zasilania, takie jak agregat czy mobilna stacja zasilania. Oba urządzenia są przenośne, dostępne od ręki i mogą służyć jako rezerwowe źródło zasilania w każdym momencie. – Przewagą przenośnej stacji zasilania nad agregatem jest możliwość jej użytkowania w pomieszczeniach. Agregat ze względu na wytwarzane spaliny musi pracować na powietrzu lub mieć zapewnione odprowadzenie spalin, a to ogranicza jego mobilność. – zauważa Paweł Tomiczek z EcoFlow. Ponadto korzystanie z agregatu w czasie burzy i podłączanie przedłużaczy, które mokną, ma się nijak do zasad bezpieczeństwa.

Które rozwiązanie wybrać?

Najwygodniejszym, najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem okazuje się wybór przenośnej stacji zasilania. Wówczas nawet nie odczujemy, że pogoda za oknem szaleje – nadal swobodnie będziemy mogli korzystać z urządzeń elektrycznych. Stacja, poza tym, że posłuży jako rezerwowe zasilanie w czasie burzy, może być wykorzystywana jako zasilanie w podróży, ogrodzie czy w plenerze. Wszędzie tam, gdzie będziemy tego potrzebować. Tylko którą stację wybrać? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od przenośnej stacji zasilania. Jeśli szukamy kompaktowego rozwiązania, które będzie idealne także na krótki wyjazd, najlepiej sprawdzi się stacja o pojemności 288Wh, która zasili na przykład laptopa przez około 4 godziny. Jeśli stacja miałby posłużyć podczas dłuższej przerwy w zasilaniu, warto wybrać taką o większej pojemności(882Wh), która w czasie burzy będzie w stanie zasilić mikrofalówkę czy telewizor. Dla jeszcze większych potrzeb stworzona została stacja o pojemności 1260, która jest w stanie zasilić lodówkę, klimatyzację czy inne urządzenia o mocy maksymalnej nawet 1800W. Urządzenie zapewni użytkownikowi spokój ducha i zasilanie nie tylko w czasie burzy. Można ją zabrać na wycieczkę pod namiot czy na imprezę plenerową.wyjaśnia Paweł Tomiczek z EcoFlow.

Dużym plusem przenośnych stacji zasilania jest funkcja EPS. Polega ona na tym, że dowolne urządzenie – za wyjątkiem tych, które wymagają awaryjnego zasilania UPS, jak stacje robocze czy serwery danych – podłączamy poprzez stację i jest ono zasilanie z sieci. W przypadku wyłączenia zasilania czy awarii, stacja automatycznie przejmuje funkcję zasilania w ciągu 30 ms. Funkcjonalność idzie zatem w parze z wygodą.

źródło: Karolina Cempel/ Koordynator Zespół Prasowy Commplace

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz