Home Wiadomości Uczciliśmy bohaterów kampanii wrześniowej

Uczciliśmy bohaterów kampanii wrześniowej

by admin
127 wejść

Bełchatowianie oddali hołd walczącym w II wojnie światowej. Miejskie uroczystości odbyły się 3 i 4 września, tradycyjnie najpierw w Grocholicach, później na Górach Borowskich.

W pierwszy weekend września Bełchatów wspomina bohaterów września 1939 roku, szczególnie żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego, którzy walczyli w obronie ziemi bełchatowskiej.

W sobotę, 3 września miejskie uroczystości tradycyjnie odbyły się w Grocholicach. W parafii pw. Wszystkich Świętych odprawiona została msza św. Po nabożeństwie wręczona została „Rogatywka ppor. Zawilskiego”, którą w tym roku otrzymała m.in. prezydent Mariola Czechowska. Później na cmentarzu w Grocholicach odbyła się część patriotyczna z apelem poległych i salwą honorową wykonaną przez członków bełchatowskiego Związku Strzeleckiego. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny, były też okolicznościowe przemówienia.

– 83 lata temu Polska stała się obiektem niemieckiej agresji. Do walki w obronie naszego kraju stanęło ponad milion polskich żołnierzy, którzy wierzyli, że z pomocą zachodnich sojuszników, obronią naszą Ojczyznę. Pomoc nie nadeszła. Walczyli do niemal całkowitego wyczerpania. Ich heroiczny szlak bojowy wyznaczają rozsiane po kraju wojenne cmentarze, przyjmując świadectwo tamtych dramatycznych wydarzeń. My jesteśmy tutaj. W 83. rocznicę walk zgrupowania generała Ludwika Czyżewskiego. By wspomnieć, upamiętnić, oddać hołd poległym i pomordowanym, a także przypomnieć o najstrachliwszym kataklizmie XX wieku. Bo mimo, że Westerplatte od lat woła: „nigdy więcej wojny” od wielu miesięcy nasi ukraińscy sąsiedzi walczą o wolność swojego kraju zaatakowani przez imperialistyczną Rosję. A obrazy, które świat zna z czarno-białych, archiwalnych nagrań znów oglądamy w naturalnym kolorze. Jesteśmy tutaj. Dla nas to miejsce, Piotrkowskie Termopile, to symbol oddania Ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha, symbol polskiego żołnierza. Jesteśmy tutaj, by swoją obecnością uczcić pamięć bohaterów września 1939 roku i po raz kolejny zawołać: „nigdy więcej wojny”. Chwała bohaterom – powiedziała podczas uroczystości prezydent Mariola Czechowska, która podziękowała również gościom – rodzinom bohaterów walk o Góry Borowskie, za obecność. Podziękowania skierowała również do wszystkich, którzy włączyli się w organizację uroczystości wrześniowych.

Druga część obchodów odbyła się w niedzielę, 5 września. Tym razem mieszkańcy spotkali się u stóp Góry Borowej. Po polowej mszy św. odczytany został apel poległych i oddano salwę honorową. Złożone też zostały wieńce pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich.

>>> Galeria zdjęć – uroczystości wrześniowe – Grcoholice

>>> Galeria zdjęć – uroczystości wrześniowe – Góry Borowskie

źródło: ADA

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz