Home Kultura i edukacja Czytaliśmy w kawiarni u Mickiewicza

Czytaliśmy w kawiarni u Mickiewicza

by admin
112 wejść

Bełchatowianie po raz kolejny mieli okazję, by wziąć udział w Narodowym Czytaniu. Jego tegoroczna odsłona odbyła się w scenerii parku Olszewskich, gdzie zagościła „kawiarenka u Mickiewicza”. Fragmenty „Ballad i romansów” czytali m.in. prezydenci miasta i uczniowie miejskiego liceum.

Jak zawsze było oryginalnie i ciekawie. Miasto wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Bełchatowie zaprosili mieszkańców do kawiarni u Mickiewicza. Zaaranżowana została ona w parku tuż przy muzeum regionalnym. W klimat początku XIX wieku symbolicznie przenieść się pomogły stroje z epoki romantyzmu, stylowa bryczka i nastrojowe, liryczne dźwięki granej na żywo muzyki, do której śpiewali Anna Serafińska i Paweł Bauer. W rolę aktorów i czytających utwory naszego narodowego wieszcza wcielili się m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański, pracownicy biblioteki oraz uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie.

– W tym roku obchodziliśmy już jedenastą edycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Wspólnie zzytaliśmy „Ballady i romanse Adama Mickiewicza”. A to wiersze aktualne do dzisiaj. Ich znaczenie dla polskiej kultury jest ogromne, co potwierdza rok 2022, który został ogłoszony rokiem romantyczności – powiedziała Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Publicznej w Bełchatowie.

Podczas Narodowego Czytania tradycyjnie też, każdy zainteresowany, mógł bezpłatnie otrzymać okolicznościową pieczęć. Chętnych, by odcisnąć ją w swoim egzemplarzu „Ballad i romansów” nie brakowało.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wśród wspólnie przeczytanych lektur znalazły się m.in. „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i „Balladyna” Słowackiego. W ubiegłym roku zaczytaliśmy się natomiast w „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

źródło: ADA

>>> Zobacz fotogalerię z bełchatowskiej odsłony Narodowego Czytania

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz