Home Edukacja Ósmoklasiści ruszyli z egzaminami

Ósmoklasiści ruszyli z egzaminami

by admin
93 wejść

Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. Najpierw uczniowie mierzą się z językiem polskim, w środę napiszą test z matematyki, a w czwartek z języka obcego. W miejskich szkołach do egzaminu przystąpi prawie 800 osób.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów 8. klas szkoły podstawowej. Nie można go nie zdać, ale jego wyniki mają znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich. Połowa wszystkich punktów do zdobycia w naborze – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. 

Ósmoklasiści z bełchatowskiej Szkoły Podstawowej nr 3 przyznają, że lekki stres jest. – Denerwuję się, choć czuję, że będzie dobrze. Przygotowywałam się do egzaminu od pół roku. Mam już wybraną szkołę, liczę, że uda się do niej dostać – powiedziała Klaudia. Z kolei Mateusz podkreśla, że co ma być, to będzie. – Przed takimi egzaminami zawsze jest jakiś stres, ale staram się go ograniczać. Języka polskiego uczymy się praktycznie od zawsze więc wydaje mi się, że sporo wiem. Z matematyki mam opanowane wzory, mam natomiast obawy przed językiem angielskim – powiedział tuż przed egzaminem Mateusz.

Za zdających kciuki mocno trzymają rodzice, ale też dyrekcja i nauczyciele. – To pierwszy poważny egzaminw ich życiu i ważny dzień. Wyniki tych egzaminów po części decydują bowiem o ich przyszłości, o wyborze szkoły, danego profilu. I przyznam, że nie tylko uczniowie się denerwują, ale nauczyciele również, bowiem wszystkim zależy, aby wyniki egzaminu każdy uzyskał jak najwyższy. Robiliśmy wszystko, aby przygotować ich do niego jak najlepiej. Od zimowych ferii nasi uczniowie korzystali z dodatkowych zajęć, podczas których przygotowywali się do egzaminów. Liczę, że zaowocuje to dobrymi wynikami – powiedziała Beata Walenczak-Frukacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wtorek, 23 maja. Punktualnie o godz. 9:00 uczniowie otrzymali arkusze z języka polskiego. Egzamin składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mierzą się z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, które odnoszą się do tekstów – literackiego i nieliterackiego. Na ich podstawie sprawdzana jest m.in. wiedza językowa uczniów oraz wiedza z lektur obowiązkowych. Druga część arkusza CKE z języka polskiego to wypowiedź pisemna. Zdający mają do wyboru dwa tematy – opowiadanie lub rozprawkę.

W środę 24 maja ósmoklasiści sprawdzą swoją wiedzę z matematyki, a w czwartek 25 maja z wybranego języka nowożytnego. Po raz kolejny najwięcej osób wybrało język angielski. Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia poznają je uczniowie, zaświadczenia zaś otrzymają 6 lipca.

źródło: UM Bełchatów/ ADA

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz