Home Wiadomości „Wyśpiewajmy Pamięć”

„Wyśpiewajmy Pamięć”

by admin
77 wejść

1 sierpnia wspominać będziemy powstańców warszawskich. Jak co roku zawyją syreny, przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa, a uczestnicy uroczystości złożą kwiaty. Wieczorem zaś odbędzie się koncert pt. „Wyśpiewajmy Pamięć”. Będzie to okazja do wspólnego śpiewania piosenek żołnierskich, które przypomną o wydarzeniach sprzed 79-ciu lat.

1 sierpnia to w historii Polski data szczególna. Tego dnia wybuchło Powstanie Warszawskie. Walka stolicy z hitlerowskim okupantem trwała 63 dni. Za tę walkę mieszkańcy Warszawy zapłacili jednak najwyższą cenę. Zginęło ok. 17 tys. powstańców i ponad 150 tys. cywilów. Samo miasto zaś legło w gruzach. Mimo tak dramatycznego bilansu, Powstanie Warszawskie do dziś jest symbolem męstwa. Jest też najlepszym dowodem determinacji Polek i Polaków w walce o wolność ojczyzny.

W 79. rocznicę wybuchu tego największego zrywu militarnego w okupowanej Europie, bełchatowianie będą wspominać wydarzenia z lata 1944 roku. Uczczą również pamięć samych powstańców warszawskich. We wtorek 1 sierpnia, w godzinę „W”, czyli punktualnie o 17:00, w Bełchatowie zawyją syreny. Syreny alarmowe będą wyć przez jedną minutę, emitując dźwięk ciągły. Zgodnie z zarządzeniem wojewody łódzkiego będzie to jednocześnie trening sprawności systemu wykrywania i alarmowania. Wtedy też na moment miasto symbolicznie się zatrzyma. Mieszkańcy spotkają się przy Pomniku Pamięci Bełchatowian, który znajduje się tuż przy parafii farnej, odśpiewają hymn.  Po wspólnej modlitwie za poległych powstańców, złożą pamiątkowe kwiaty.

Warto nadmienić, że podobnie, jak w latach poprzednich, także i tym razem przed urzędem miasta, a także w okolicy MCK PGE Gigantów Mocy oraz przy placu Wolności, staną symboliczne krzyże. Na każdym będzie tabliczka z nazwiskami poległych powstańców. Mają one symbolizować wydarzenia, jakie miały miejsce 79 lat temu.

Uczcijmy pamięć powstańców warszawskich na koncercie

Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowych będzie zaś koncert pt. „Wyśpiewajmy pamięć”. Do udziału w tym wyjątkowym muzycznym wspomnieniu prezydent Mariola Czechowska zaprasza razem z ks. dziekanem Zbigniewem Zgodą. Do zaproszenia dołączają się także miejskie placówki kulturalne – Muzeum Regionalne, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Miejskie Centrum Kultury.

Koncert „Wyśpiewajmy Pamięć” to propozycja, by w nieco inny niż zazwyczaj, sposób oddać hołd walczącym za naszą wolność. Aby wszyscy uczestnicy mogli w pełni zaangażować się we wspólne śpiewanie, specjalnie na tę okazję miasto przygotowało śpiewnik. Będzie on rozdawany przed samym koncertem, który rozpocznie się o godz. 20:00 w ogrodach parafii farnej.

„W trakcie tego wieczoru usłyszymy i zaśpiewamy takie utwory, jak ponadczasową „Warszawiankę”, która od wieków towarzyszyła Polakom w najtrudniejszych chwilach, „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku”, „Ojczyzno ma”. Nie zabraknie „Warszawskich dzieci”, tekst do nich napisany został tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego, pieśni „Marsz Mokotowa” uchodzącej za nieoficjalny hymn jednej z najważniejszych powstańczych dzielnic czy bardzo popularnej w okupowanej Warszawie piosenki „Siekiera, motyka…”. Teksty wszystkich wojennych melodii, jakie usłyszymy podczas tegorocznego koncertu „Wyśpiewamy pamięć” odnajdziecie Państwo w tym śpiewniku” – czytamy we wstępie do wspomnianego śpiewnika.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz