Home Regionalne Praktyczna strona transformacji

Praktyczna strona transformacji

by admin
41 wejść

„Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?” Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy czwartkowego seminarium w Muzeum Regionalnym. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, a także goście z Turku, który transformację energetyczną ma już za sobą.

Prelegenci omówili czynniki, jakie sprawiły, że mimo zamknięcia kopalni i elektrowni w Turku, tamtejszy rynek pracy i gospodarka wyszły z transformacji zwycięsko. Podzielili się także swoimi doświadczeniami w kwestii m.in. rozwoju przedsiębiorczości. – Nie wolno czekać, tylko trzeba działać szybko. Udać się do tych instytucji, które mogą pomóc w rozwoju gospodarczym Bełchatowa i regionu. Wskazywać na problemy, które mogą powstać w związku z zamknięciem kopalni i elektrowni. Szybkie podjęcie działań pozwoli przejść przez transformację niemal bezboleśnie – podkreśla Romuald Antosik, Burmistrz Miasta Turek.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób przygotować mieszkańców, przedsiębiorców i samorządy do transformacji. Poruszyli także temat przeciwdziałaniu bezrobociu i problemom społecznym.  

Bełchatowskie seminarium było pierwszym z cyklu, który ma wzmocnić lokalną przedsiębiorczość. Przyczynić się do tego mają różne formy współpracy między samorządem a lokalnym biznesem oraz wypracowanie dobrych praktyk, jakie będzie można wdrożyć praktycznie od zaraz. Wszystko to w przyszłości może przełożyć się na podniesienie jakości życia oraz innowacyjności transformowanego regionu.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz