Home Wiadomości Śnieg, mróz i gołoledź w Bełchatowie

Śnieg, mróz i gołoledź w Bełchatowie

by admin
419 wejść

Zgodnie z prognozami, Bełchatów oraz okolice zostały wręcz sparaliżowane przez intensywne opady śniegu.

Początkowo roztopy powodowały zaleganie dużej ilości wody na jezdniach i chodnikach. Wieczór przyniósł nam spadek temperatury, a to spowodowało pojawieniem się lokalnych oblodzeń. Sytuacja stała się jeszcze trudniejsza kiedy to w regionie spadł śnieg. Ujemna temperatura przy gruncie w dalszym ciągu robiła swoje.

Świeża warstwa puchu przykryła lód a to stwarzało ciche i bardzo groźne niebezpieczeństwo. Na Bełchatowskich ulicach do chwili obecnej jeździ się bardzo źle. Pomimo iż służby drogowe robią co mogą, sytuacja na ogół jest beznadziejna. Są jednak dobre wieści. Opady śniegu zanikają, na niebie pojawiają się przejaśnienia. Tak więc, służby drogowe nie powinny mieć już problemu z prawidłowym zabezpieczeniem śliskich nawierzchni. Drodzy czytelnicy, musimy być cierpliwi. Nie wszędzie na raz służby mogą się pojawić. Dróg w mieście jak i po za nim jest dość dużo. Może upłynąć sporo czasu, zanim dojadą wszędzie tam, gdzie wieczorne opady spowodowały znaczne pogorszenie się stanu jezdni. Co dalej w pogodzie ? Tutaj wieści są naprawdę złe.

Najnowsze dane pogodowe oraz modele, sugerują w dniu jutrzejszym pojawienie się układu niskiego ciśnienia, który przejdzie dokładnie nad terenem kraju. Wystąpią znaczne skoki ciśnienia atmosferycznego.

Począwszy od około 1008hPa do nagłego spadku na 989hPa.

Jeszcze gorzej przedstawiają się trzy inne czynniki pogodowe. Pierwszy z nich to temperatura. Tak jak ciśnienie, będzie się wahać. Najpierw słupki rtęci blisko +2 stopni, za chwilę już -2. Opady ? Początkowo śnieg, około północy deszcz a już około 02:00 śnieg. To będzie prawdziwe wyzwanie dla kierowców. Na drogach na pewno pojawi się groźna gołoledź. Trzecim czynnikiem będzie wiatr. Już jutrzejszym popołudniem zaczniemy to odczuwać. Z godziny na godzinę stała prędkość wiatru będzie rosła z około 15 – do 45km/h. Jego porywy mogą osiągnąć nawet 90 – 100km/h. Najgorszą sytuację przewidujemy dokładnie na noc z czwartku na piątek.

Wtedy spodziewamy się apogeum. Musimy uważać na możliwość łamania się gałęzi oraz drzew, które mogą upadać na jezdnię, parkingi oraz chodniki. Już dzisiaj apelujemy i ostrzegamy. Za dnia przestawmy swoje pojazdy z dala od wysokich drzew oraz linii enerfetycznych. Mieszkańcy terenów podmiejskich i wiejskich, muszą przygotować się na częściowe lub dłuższe przerwy w dostawie energii elektrycznej. Sytuację będziemy monitorować na bieżąco. Spodziewane są specjalne komunikaty i ostrzeżenia pogodowe. Do gotowości powołano również naszą grupę terenową.

Uważajcie na siebie i innych !

Szczegóły groźnie zapowiadającej się sytuacji nocą z czwartku na piątek, podamy jutrzejszym popołudniem.

Łukasz Gorzelski – Centrum Monitoringu i Ostrzeżeń Pogodowych Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz