Home Polityka Wybory 2018 w czterech okręgach

Wybory 2018 w czterech okręgach

by admin
417 wejść

W najbliższych tegorocznych wyborach samorządowych Bełchatów będzie podzielony na 4 okręgi wyborcze.

W świetle nowego prawa wyborczego nie będzie już 23 jednomandatowych okręgów tylko 4 wielomandatowe. W 3 okręgach czyli 1, 3 i 4 mieszkańcy Bełchatowa będą głosowali na sześciu radnych, w okręgu wyborczym nr 2, Bełchatowianie będą mogli wybrać pięciu radnych.

Po nowelizacji ustawy takie zmiany są konieczne nie tylko w naszym mieście, ale także w innych gminach.

Do okręgu 1 będą należeć m.in. mieszkańcy ulic: Włókniarzy, Czaplinieckiej, Lipowej. Drugi przypisany jest m.in. do al. Wyszyńskiego, Jana Pawła II, ul. Norwida, trzeci m.in. do os. Okrzei, Słonecznego, ul. Budryka. Czwarty obejmować będzie m.in. os. Budowlanych, Żołnierzy POW, Wolności.

Podział jest zbliżony do tego, który funkcjonował przed 2014 rokiem. Konieczna była jedynie drobna zmiana granic. Spowodowana jest ona migracją mieszkańców – to znaczy z jednych rejonów ludzie się wyprowadzają, zaś w innych notuje się ich przyrost. W związku z tym wprowadziliśmy lekkie przesunięcie granicy względem ulicy Czaplinieckiej oraz kilku bloków na os. Dolnośląskim – mówi Artur Kurzeja, sekretarz miasta.

Radni miejscy jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Zanim podział został przedstawiony radzie, magistrat konsultował go z Komisarzem Wyborczym w Piotrkowie Trybunalskim. Ten ocenił go pozytywnie. Dzieląc miasto na okręgi urzędnicy wzięli pod uwagę „normy przedstawicielstwa”. Oblicza się ją poprzez podzielenie liczby mieszkańców Bełchatów (według danych na koniec IV kwartału 2017) przez liczbę radych wybieranych do Rady Miejskiej w Bełchatowie ustalonej przez Wojewodę Łódzkiego.

Na koniec 2017 roku liczba mieszkańców wynosiła 57049, to oznacza, że norma przedstawicielstwa równa się: 2480,39. I to właśnie na podstawie tych danych ustalono, że w okręgach 1,3 i 4 należy wybrać sześciu radnych, a w okręgu nr 2 pięciu.

Na wprowadzenie zmian samorządy mają czas do 1 kwietnia.

Zobacz szczegółowy podział okręgów

źródło: http://belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz