Home Regionalne Nie zgadzają się na nowe granice gminy

Nie zgadzają się na nowe granice gminy

by admin
399 wejść

Dowiedliśmy, już wcześniej, przez okres naszej już blisko 10 letniej działalności, że potrafimy skutecznie bronić naszej małej Ojczyzny przed niekorzystnymi zmianami.

Jak wiemy, wczoraj Pani Małgorzata Janowska, poseł z obozu Zjednoczonej Prawicy ogłosiła zamiar rozpoczęcia starań o zmianę granic gmin Kleszczów oraz Bełchatów.

Dla społeczności gminy Kleszczów jest to pomysł bardzo niekorzystny i można odnieść wrażenie, że został wrzucony w sposób nie do końca przemyślany. Rozumiem intencje Pani poseł, ale jednocześnie pragnę zauważyć, że idee republikańskie dalekie są od socjalistycznego sposobu myślenia, w którym zasoby bogatszych dzielone są po równo między całość danej populacji. Nie tedy droga.

Ale co najistotniejsze w całej tej sprawie to to, że zasobność gminy Kleszczów to rekompensata za trudy znoszenia ciężkiego przemysłu na terenie naszej gminy. Na ternie naszej gminy mieszkańcy od lat zmagają się z takimi uciążliwościami jak:

 1. Składowiska popiołów mieszczą się na terenie gminy i mocno dokuczają mieszkańcom w suchych porach roku, Budowane jest kolejne składowisko tym razem gipsu
 2. Tąpnięcia i wstrząsy sejsmiczne powodujące pęknięcia w budynkach i konieczność ich częstszych remontów, osuwiska
 3. Hałas, ruchu maszyn układu KTZ działającego w odkrywce

I pragnę również doinformować, że Kleszczów swoją zasobnością potrafi się dzielić.

 1. Jako samorząd rok rocznie dotujemy różne inwestycje w innych samorządach jak również jednostkach budżetowych typu szpitale.
 2. Wspieramy remonty okolicznych dróg takich jak:a) drogi na terenie gminy Sulmierzyce,

  b) Lgota Wielka,

  c) Droga łącząca Rogowiec z Chabielicami remontowana wspólnie z powiatem

  d) Biłgoraj – Słok

  e) Dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej łączącej Bełchatów ze Słokiem

 3. Jako gmina wzięliśmy na siebie trud i koszty zorganizowania szkolnictwa średniego, które to nie należy do zadań własnych gminy. W naszym liceum i technikum, które zajmują czołowe miejsca w rankingach szkół średnich kształci się w zdecydowanej większości młodzież z poza terenu gminy Kleszczów.

Tak rewolucyjne zmiany, które Pani proponuje doprowadzą do zamieszania a i efekty nie koniecznie będą pozytywne jakby się wydawało. Dzisiaj jak wcześniej już powiedziałem z zasobności jaką daje eksploatacja górnicza na terenie gminy Kleszczów korzysta więcej samorządów niż tylko Kleszczów i Bełchatów. W miarę potrzeb i w duchu solidarności pomagamy wielu ościennym gminom i nie tylko ościennym. Jeśli ta zasobność zostanie rozproszona to Ci wszyscy beneficjenci nie uzyskają już żadnej pomocy.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz