Home Polityka Sprawdź swój okręg wyborczy.

Sprawdź swój okręg wyborczy.

by admin
369 wejść

W niedzielę, 28 czerwca, w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. W Bełchatowie uprawnionych do głosowania jest ponad 45,5 tys. osób, większość z nich odda głos tradycyjnie w jednym z 28 lokali wyborczych. Chęć głosowania korespondencyjnego do tej pory zadeklarowało ponad 160 mieszkańców naszego miasta. Ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca.

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, Polacy będą wybierać Prezydenta RP. Trwają ostatnie przygotowania do wyborów. W piątek, 26 czerwca, w Sali Herbowej bełchatowskiego magistratu przedstawiciele Okręgowych Komisji Wyborczych liczyli karty do głosowania.

Wyborcy, których w Bełchatowie jest 45 551, będą mogli oddać swój głos w 28 Obwodowych Komisjach Wyborczych. Każda z nich liczy maksymalnie 11 członków, wyjątkiem są te zlokalizowane w DPS i bełchatowskim szpitalu, gdzie jest ich trzech. Lokale wyborcze, które w Bełchatowie znajdują się w tych samych miejscach, co w latach ubiegłych, zostaną otwarte punktualnie o godz. 7.00. Chętni swój głos będą mogli oddać do godz. 21.00. Pełna lista lokali oraz ich adresy znajdują się w załączniku poniżej.

To będą wybory inne niż dotychczas, a to ze względu na epidemię koronawirusa i obowiązujące w związku z nią zalecenia bezpieczeństwa sanitarnego. – Jesteśmy w pełni gotowi. Członkom Obwodowych Komisji Wyborczych zapewniliśmy środki ochrony osobistej i płyny dezynfekujące. Prosimy także naszych mieszkańców o zastosowanie się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pamiętajmy o maseczkach i rękawiczkach, w kolejce trzymajmy 2-metrowe odstępy – mówi Sekretarz Miasta Artur Kurzeja. – Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali. Oczekiwanie na oddanie głosu może być nieco dłuższe niż zazwyczaj, a to właśnie ze względu na zastosowane środki bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że jeśli wszyscy podejdziemy do zaleceń w sposób odpowiedzialny i zdyscyplinowany, wybory będą bezpieczne dla nas wszystkich.

Ze względu na COVID-19, na mocy ustawy w tegorocznych wyborach prezydenckich dopuszczono możliwość głosowania w formie korespondencyjnej. Chęć oddania głosu w taki sposób mieszkańcy mogli zgłaszać do 16 czerwca. Inne terminy obowiązują osoby objęte kwarantanną lub izolacją. Tu ustawodawca przewidział dwa terminy – do 23 lub 26 czerwca. Według danych z czwartku 25 czerwca, w Bełchatowie wolę głosowania korespondencyjnego wyraziło 163 mieszkańców.

– Głosowanie korespondencyjne wymaga od członków komisji dodatkowej wiedzy, a od wyborców dużej uwagi. W wysyłanym przez pakietach wyborczych znajduje się instrukcja wypełnienia karty i jej odesłania. Apeluję o postępowanie zgodnie z nią – dodaje Artur Kurzeja.

Jak głosować w lokalu wyborczym?

Idąc na głosowanie, trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Tylko za jego okazaniem zostanie nam wydana karta do głosowania. Odbiór karty trzeba potwierdzić własnoręcznym podpisem na spisie wyborców.

Ważne! W związku z epidemią koronawirusa, udając się do lokalu wyborczego, powinniśmy mieć własny długopis oraz maseczkę zasłaniającą usta i nos.

Głosowanie polega na wybraniu jednego kandydata – postawieniu dwóch przecinających się linii, najlepiej znaku „x”, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Głosować można od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Jak głosować korespondencyjnie?

Głosowanie korespondencyjne będzie się odbywało poprzez pakiet wyborczy. W pakiecie znajdować się będą:

  • koperta zwrotna
  • karta do głosowania
  • koperta na kartę do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • nakładka z alfabetem Braille’a, jeśli wyborca zażądał jej dołączenia w trakcie zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego.

W dolnej części karty do głosowania będzie znajdowała się instrukcja, zgodnie z którą należy oddać głos. Następnie kartę z oddanym głosem trzeba włożyć do koperty z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zakleić ją. Zaklejoną kopertę wkładamy do koperty zwrotnej, na której powinien znajdować się adres i numer obwodowej komisji wyborczej.

Do koperty zwrotnej wkładamy też wypełniony formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie. W tym dokumencie musi się znaleźć imię i nazwisko, numer PESEL oraz własnoręczny podpis.

Kopertę zwrotną z oddanym głosem można wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej, tzw. czerwonej skrzynki. Można ją także zanieść do właściwego urzędu gminy, jednak najpóźniej do 26 czerwca 2020 r. Istnieje także możliwość dostarczenia koperty zwrotnej w dniu wyborów, tj. 28 czerwca, do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz