Home Wiadomości Mieszkania w Bełchatowie nawet za 40 tys. złotych

Mieszkania w Bełchatowie nawet za 40 tys. złotych

by admin
492 wejść

Czy można zostać właścicielem lokalu komunalnego, płacąc jedynie kilkanaście procent jego wartości? W Bełchatowie najemcy takich mieszkań mogą je wykupić, korzystając z wysokich, sięgających nawet 85 proc. upustów. By jednak skorzystać z bonifikaty należy się pospieszyć – obowiązuje ona bowiem tylko do końca 2020 roku.

Między 3,5 a 5,5 tys. zł za mkw. – tak kształtują się obecnie ceny na bełchatowskim rynku nieruchomości. Oznacza to, że zakup 60-metrowego mieszkania w bloku to koszt grubo ponad 300 tys. zł. Tym bardziej atrakcyjna jest możliwość wykupu mieszkania komunalnego przez obecnych najemców z wysokim upustem. Mieszkańcy, którzy skorzystają z takiej możliwości, mogą zaoszczędzić nawet kilkaset tys. zł. – Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę może okazać się bardzo dobrą inwestycja, gównie dzięki preferencyjnym obecnie cenom. Dzięki wprowadzonym przez nas upustom, mieszkańcy mogą za relatywnie niewielkie pieniądze stać się właścicielami mieszkań – mówi prezydent Mariola Czechowska.

Od 1997 do 2001 roku miasto przejmowało mieszkania zakładowe od kopalni, elektrowni, Zakładu Energetycznego, Stomilu, PKS-u czy PKP. Po uwolnieniu rynku z przejętych wówczas ok. 10 tys. mieszkań, do sprzedaży obecnie pozostało ich 1150. Do końca 2020 roku najemcy mogą je wykupić za ułamek ceny rynkowej.

W Bełchatowie obowiązują trzy rodzaje bonifikat.

  • 75 proc. naliczane jest przy sprzedaży mieszkań na os. Binków.
  • 80 proc. upustu dotyczy lokali położonych na os. Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ul. Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej.
  • 85 proc. zniżki obowiązuje dla mieszkań na os. 1000-lecia, Wolności, 1-go Maja, Żołnierzy POW, Budowalnych oraz przy ul. Fabrycznej, Sienkiewicza, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Czyżewskiego.

Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu korzystając z 85 proc. bonifikaty za mieszkanie, które na wolnym rynku warte jest 250 tys. zł, trzeba będzie zapłacić 37,5 tys. zł. W ten sposób zaoszczędzić można ponad 212 tys. zł.

Jak wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą?

Procedura wykupu trwa około 3 miesięcy. Aby skorzystać z bonifikaty należy w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia br. złożyć wniosek o wykup mieszkania. Następnie rzeczoznawca ustali rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości a magistrat wyliczy przysługujący upust. Po uiszczeniu należności pozostanie tylko podpisanie umowy notarialnej kupna – sprzedaży nieruchomości. Co ważne, transakcję można ostatecznie sfinalizować do 30 czerwca 2021 roku.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

3 komentarze

Ehh 17 lipca 2020 - 22:23

Teraz miasto zlewa z ludzi głównie młodych którzy na własne mieszkanie pozapozyczali się na 20 30 lat. Brawo 🙂

Reply
Obserwator 19 lipca 2020 - 15:31

No Ci co biorą 500 plus sobie kupić mieszkanie za bezcen co to za sprawiedliwość naj lepiej być nie robem

Reply
Mieszkanka 21 lipca 2020 - 09:05

Po co tu kupić mieszkanie???Niebawem trzeba pakować walizki i wyjechać…..zostanie tu miasto emerytów. I BIEDA BĘDZIE W BEŁCHATOWIE …..CO ZA SENS DLA MŁODYCH.

Reply

dodaj komentarz