Home Regionalne W Zelowie świętowano Dzień Wojska Polskiego. [ZDJĘCIA]

W Zelowie świętowano Dzień Wojska Polskiego. [ZDJĘCIA]

by admin
569 wejść

W sobotę 15 sierpnia w całej Polsce obchodzono Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W Zelowie także pamiętano o bohaterach tamtejszych wydarzeń.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, po której uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki gdzie złożyli kwiaty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek, Przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Drozdowski, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut, Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra, Przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Malinowski oraz przedstawiciele placówek z terenu gminy Zelów.

Bitwa Warszawska rozegrała się na przedpolach Warszawy pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. Określa się ją jako 18. decydującą bitwę w dziejach świata. Polacy zatrzymali dwukrotnie silniejszego wroga i zaczęli spychać go na wschód co umożliwiło Rzeczpospolitej zachowanie odzyskanej zaledwie dwa lata wcześniej niepodległości.

źródło: www.zelow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz