Home Regionalne Święto plonów w Gminie Kleszczów [ZDJĘCIA]

Święto plonów w Gminie Kleszczów [ZDJĘCIA]

by admin
451 wejść

W minioną niedzielę 23 sierpnia w kościele Parafii p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie została odprawiona dziękczynna, dożynkowa Msza św. W skromniejszej niż w poprzednich latach formie uczestnicy uroczystości z samorządem gminy na czele i w asyście 10 pocztów sztandarowych dziękowali Panu Bogu za pomyślnie zebrane tegoroczne plony, a rolnikom naszej gminy – za trud ich pracy.

Mszę św. proboszcz kleszczowskiej parafii, ks. Sławomir Bednarski koncelebrował wspólnie z proboszczem parafii w Łękińsku, ks. Tomaszem Psotą oraz proboszczem parafii w Sulmierzycach, ks. Piotrem Bednarzem.

W wygłoszonej homilii ks. Sławomir Bednarski podkreślał jak ważne jest dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka oraz dzielenie się swoim dostatkiem z potrzebującymi. Nawiązał przy tym do praktykowanego przez gminę Kleszczów wspierania innych, potrzebujących samorządów. Przypomniał, że Kleszczów w całej Polsce słynie z tego, że tak wiele posiada.

– Ale bardzo rzadko mówi się o tym, że także bardzo chętnie dzieli się z innymi. O tym warto wspomnieć, bo to jest element, który trzeba realizować właśnie w perspektywie dzisiejszej ewangelii – mówił proboszcz, nawiązując do odczytanych wcześniej słów z Ewangelii św. Łukasza.

W trakcie Mszy św. zostało poświęcone pięć udekorowanych bochenków chleba oraz pięć wieńców, w których wykonanie włączyły się w tym roku panie, pracujące w placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie oraz grupa aktywnych mieszkańców z kilku miejscowości. Efektem twórczej fantazji były te ciekawe pod względem formy kompozycje z kłosów, ziaren zbóż, kwiatów i dekoracyjnych roślin.

Każdemu z księży koncelebrujących Mszę św. przekazano chleb oraz wieniec. Te symbole dożynkowych uroczystości otrzymali też przedstawiciele samorządu gminy: wójt Sławomir Chojnowski oraz przewodnicząca Rady Gminy, Katarzyna Biegała.

W okolicznościowym wystąpieniu, które wójt gminy skierował do uczestników uroczystości, a przede wszystkim do rolników, zawarte były słowa podziękowania za pracę wykonywaną przy uprawie gruntów rolnych. Wójt podkreślił, że choć ze względów epidemicznych uroczystość dożynkowa jest zdecydowanie skromniejsza, nasz szacunek dla rolniczego trudu nie może być mniejszy. Rolnicy działali w tym roku w trudniejszych warunkach. Wiele firm i instytucji obsługujących rolnictwo przechodziło na pracę zdalną i zamykało się na bezpośredni kontakt z producentami rolnymi.

– Wszyscy wiemy, że niezależnie od okoliczności musicie – Drodzy Rolnicy – wykonywać co roku tyle samo prac, aby na uprawianej przez Was ziemi wyrosły i zostały zebrane plony: zboże, rzepak czy też ziemniaki (…) W pracach związanych z uprawą roli nie da się działać zdalnie. Orkę, sianie nawozów, sadzenie ziemniaków, pielęgnowanie upraw, a na koniec zbieranie plonów trzeba wykonać własnymi rękami, albo z pomocą maszyn.

Obok słów szacunku dla rolników mieszkających w gminie Kleszczów w wystąpieniu wójta nie zabrało też podziękowań dla firm i instytucji, działających na rzecz rolnictwa. Sławomir Chojnowski przypomniał m.in. o wsparciu, udzielanym przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów. Na koniec dziękował za organizacyjną współpracę przy gminnej uroczystości Parafii p.w. NMP Anielskiej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz pocztom sztandarowym, które reprezentowały Gminę Kleszczów, gminne jednostki OSP, Stowarzyszenie „Gwarek Brunatny” i Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi.

źródło: Gmina Kleszczów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz