Home Polityka 11 dzień strajku. Pracownicy Betrans blokowali drogę na Słoku.

11 dzień strajku. Pracownicy Betrans blokowali drogę na Słoku.

by admin
635 wejść

W spółce Betrans, której właścicielem jest Polska Grupa Energetyczna, trwa 11 dzień strajku. Pracownicy zablokowali dojazdy do Elektrowni i Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, powodując ogromne korki drogowe – poinformowali portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie organizatorzy akcji protestacyjnej.

Powodem tej postawy jest brak woli rozwiązania sporu ze strony zarządu spółki Betrans oraz właściciela spółki Polskiej Grupy Energetycznej – wyjaśnia Cezary Stasiak, przewodniczący strajku.

Jak informuje serwis radomsko24.pl, w strajku bierze czynny udział ponad 600 pracowników. Został poprzedzony referendum strajkowym, w którym wzięło udział 845 pracowników na 1288 uprawnionych i zatrudnionych w spółce na dzień 28 lutego 2021.

Według szacunku komitetu strajkowego koszt wzrostu wynagrodzeń, o które postulują, to około 5,2 mln zł, natomiast Betrans w swoich komunikatach informuje, że każdy dzień strajku to straty rzędu miliona złotych.

Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe, że spółka woli pokryć straty równe kosztom podwyżek, niż część tych wypracowanych pieniędzy przekazać na wynagrodzenia pracowników. Wygląda na to, że strajk jest komuś na rękę i chcę nim wytłumaczyć złe zarządzanie spółką. Pracownicy widzą, że właściciel spółki przekazuje milionowe zyski do Polskiej Grupy Górniczej, organizuje Sylwestry marzeń w TVP, sponsoruje stadiony i drużyny sportowe, a nie może znaleźć pieniędzy dla pracowników swojej spółki zależnej, którzy przez blisko 20 lat pracują na rzecz PGE w dużej mierze przyczyniając się do wydobycia węgla i produkcji energii, tym samym wypracowując zyski dla PGE – komentuje Cezary Stasiak.

źródło: nettg.pl/foto: ARC

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz