Home Wiadomości Bełchatów miejscem dobrym do życia

Bełchatów miejscem dobrym do życia

by admin
389 wejść

Miasto Bełchatów znalazło uznanie jako miejsce dobre do życia. W rankingu przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP, wśród gmin z siedzibą powiatu ziemskiego znalazło się na wysokim 3 miejscu. PAP pod lupę wziął w sumie w różnych kategoriach aż 2477 gmin. Honorowy patronat nad rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gala podsumowująca wydarzenia odbyła się dzisiaj, tj. 4 listopada w Warszawie. Nagrodę dla Miasta Bełchatowa odebrał wiceprezydent Łukasz Politański.

Ranking „Gmina dobra do życia” opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk, co jak podaje serwis PAP „…daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania”. Sprawdzono blisko 50 czynników mających wpływ na życie lokalnej społeczności oraz działania władz samorządowych. Bełchatów w swojej kategorii znalazł się na 3. miejscu. Wyprzedzony został jedynie przez Lubin i Nowy Tomyśl.

 – Dla nas to bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie, że Bełchatów obecnie jest dobrym miejscem do życia. Miasto posiada bazę mieszkaniową, bezrobocie jest znikome, zapewniony jest dostęp do edukacji i opieki nad dziećmi. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów zielonych przeznaczonych zarówno do wypoczynku jak i aktywności fizycznej. Możemy się poszczycić darmową komunikacją miejską oraz działaniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wszystko to, co zostało zrobione do tej pory, znalazło uznanie – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.  

W badaniu pod uwagę brana była typowa rodzina posiadająca dzieci oraz jednocześnie gospodarstwo domowe. „Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność” – podaje w metodologii rankingu PAP.

Oceniane były takie obszary jak: środowisko naturalne, rozwój społeczno -ekonomiczny i dobrobyt, demografia, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, ład przestrzenny, dziedzictwo kultura i rekreacja i wiele innych.

źródło: UM Bełchatów/AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz