Switch on the EIT in customizer!
Home Wiadomości Bełchatów miejscem dobrym do życia

Bełchatów miejscem dobrym do życia

by admin
21 wyświetleń

Miasto Bełchatów znalazło uznanie jako miejsce dobre do życia. W rankingu przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP, wśród gmin z siedzibą powiatu ziemskiego znalazło się na wysokim 3 miejscu. PAP pod lupę wziął w sumie w różnych kategoriach aż 2477 gmin. Honorowy patronat nad rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gala podsumowująca wydarzenia odbyła się dzisiaj, tj. 4 listopada w Warszawie. Nagrodę dla Miasta Bełchatowa odebrał wiceprezydent Łukasz Politański.

Ranking „Gmina dobra do życia” opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk, co jak podaje serwis PAP „…daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania”. Sprawdzono blisko 50 czynników mających wpływ na życie lokalnej społeczności oraz działania władz samorządowych. Bełchatów w swojej kategorii znalazł się na 3. miejscu. Wyprzedzony został jedynie przez Lubin i Nowy Tomyśl.

 – Dla nas to bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie, że Bełchatów obecnie jest dobrym miejscem do życia. Miasto posiada bazę mieszkaniową, bezrobocie jest znikome, zapewniony jest dostęp do edukacji i opieki nad dziećmi. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów zielonych przeznaczonych zarówno do wypoczynku jak i aktywności fizycznej. Możemy się poszczycić darmową komunikacją miejską oraz działaniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wszystko to, co zostało zrobione do tej pory, znalazło uznanie – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.  

W badaniu pod uwagę brana była typowa rodzina posiadająca dzieci oraz jednocześnie gospodarstwo domowe. „Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność” – podaje w metodologii rankingu PAP.

Oceniane były takie obszary jak: środowisko naturalne, rozwój społeczno -ekonomiczny i dobrobyt, demografia, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, ład przestrzenny, dziedzictwo kultura i rekreacja i wiele innych.

źródło: UM Bełchatów/AP

0 komentarz
0

Może Cię zainteresować

skomentuj