Home Kultura i edukacja Bełchatowscy artyści nagrodzeni.

Bełchatowscy artyści nagrodzeni.

by admin
235 wejść

Zarząd Powiatu w Bełchatowie przyznał nagrody finansowe za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury o łącznej wartości 6200 zł. Najwyższa wyniosła 1300 zł, najniższa 600 zł.

Tomasz Orłowski – instrumentalista, gra na saksofonie zdobywając najwyższe miejsca w prestiżowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, uczestniczy w wielu festiwalach, kursach i lekcjach mistrzowskich. W ostatnim roku zajął pierwsze miejsce w I International Music Competition „Silk Way” Europe – Russia – China named after Sergey Prokofiev w Moskwie.

Tomasz ma 16 lat. Jest uczniem trzeciej klasy Szkoły Muzycznej II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi w klasie saksofonu oraz trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Bełchatowie, absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bełchatowie. Naukę gry na saksofonie zaczął w wieku 10 lat. Do bełchatowskiej szkoły muzycznej trafił po tym, jak wykazywał zainteresowanie muzyką. Okazało się, że ma predyspozycje do instrumentów dętych. Już w pierwszym roku nauki zaczął osiągać sukcesy na konkursach.

W rodzinie są pewne muzyczne tradycje, ale to raczej amatorskie granie – mówi Jadwiga Orłowska, mama Tomasza. – Nie dyskutowaliśmy z wyborem syna i jego nauczycieli, że poświęci się grze na saksofonie. Na początku żartowaliśmy, że to bardziej miły dla ucha instrument niż skrzypce. Przyznaję, że z czasem przyzwyczailiśmy się do dźwięków saksofonu, a sąsiedzi także nigdy się nie skarżyli.

Tomasz Orłowski rokrocznie zdobywa prestiżowe nagrody w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, uczestniczy w wielu festiwalach, kursach i lekcjach mistrzowskich ze znakomitymi muzykami z Europy, Azji i Ameryki. Bierze udział w licznych koncertach w całej Polsce grając solo, w duetach, w big bandach oraz w orkiestrach. W roku 2020/2021 edukacja i aktywność artystyczna z powodu pandemii miały bardzo ograniczony zasięg, mimo to Tomasz uczestniczył w kilku konkursach (ogólnopolskich i międzynarodowych), lekcjach mistrzowskich, warsztatach i wielu koncertach.

W ostatnim roku Tomasz zdobył następujące nagrody:
– I miejsce (I prize) – I International Music Competition „Silk Way” Europe-Russia-China named after Sergey Prokofiev – Moskwa – GRAND PRIX;
– I miejsce – ZŁOTY SAKSOFON – II Ogólnopolski Konkurs Online dla klas saksofonu – Busko Zdrój;
– Wyróżnienie I stopnia – IV Warszawski Festiwal „Miniatura Muzyczna na instrumenty drewniane i blaszane 2021”.

Tomasz uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie dla młodych muzyków – Saxiana Junior International Competition we Francji oraz – Online Saxiana International Competition pod patronatem Adolphesax we Francji, zdobywając wysokie noty międzynarodowego jury. W roku 2021 Tomasz znalazł się w gronie 40 najzdolniejszych młodych muzyków w Polsce, został wybrany do prestiżowego programu E-BANK TALENTÓW pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz znalazł się w programie Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Zdolnych. W tym roku Tomasz został po raz trzeci uhonorowany Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego oraz zdobył Stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także Stypendium Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole za osiągnięcie spektakularnych wyników w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. W minionym roku został wydany pierwszy w Polsce internetowy podręcznik do nauki gry na saksofonie autorstwa Adama Wojtasika „Jak ugryźć saksofon”, do którego Tomasz zrealizował nagrania partii saksofonu. Podręcznik rekomendowany jest przez Centrum Edukacji Artystycznej. Jednym z marzeń Tomasza jest udział w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym w Dinant w Belgii, gdzie żył Adolphe Sax (konstruktor pierwszego saksofonu, XIX w.).
Bełchatowianin gra jeszcze na pianinie. Interesuje się informatyką i programowaniem. W wolnym czasie uwielbia grać w rzutki.

Pozostali nagrodzeni:

Dominik Woźniak – artysta specjalizujący się w grafice, rysunku, malarstwie sztalugowym, ściennym, dekoracji wnętrz i ilustracji. Twórca wystaw, w których motywem przewodnim są figury płaszczyznowe, marionetki.

Mariusz Gosławski – plastyk, fotograf biorący udział w licznych wydarzeniach kulturalnych w Polsce. W roku 2021 brał czynny udział w 16 przedsięwzięciach kulturalno – artystycznych (zorganizował wystawy twórców bełchatowskich, wieczory autorskie, promował twórczość osób niepełnosprawnych, zdobywał nagrody i wyróżnienia).

Nagrody otzrymali również społecznicy Krzysztof Franczyk, Aleksander Frączkowski, Piotr Gawora i Mateusz Danielczyk.

źródło: Starostwo Powiatowe

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz